Jakość z biegiem szyn - Quality Austria Polska
14. kwi 2023

Transport szynowy w Polsce przeżywa rozkwit

Jakość z biegiem szyn

Transport szynowy w Polsce przeżywa rozkwit. Mimo strat związanych z ograniczeniami w transporcie w okresie pandemii, które oszacowano na ponad 50 mld zł, branża kolejowa mocno pnie się w górę. Jako Quality Austria - akredytowana jednostka certyfikująca o międzynarodowej marce i zasięgu - nie pozostajemy w tyle i swoim portfolio usług odpowiadamy na to rosnące zapotrzebowanie. Certyfikacje IRIS, ECM ,szkolenia z normy PN EN 15085 lub PN EN 1090 cały czas są intensywnie poszukiwane na rynku.

Bezpieczeństwo – zwłaszcza w dziedzinie transportu – powinno być priorytetem zarówno dla dostawców taboru, zakładów naprawczych, jak i dla samych przewoźników kolejowych i organizatorów przewozów. Jak sprawdzić, który z uczestników rynku naprawdę serio traktuje owo wyzwanie?  Najlepiej weryfikując jego nastawienie do jakości świadczonych usług, czego dowodem są posiadane przezeń certyfikaty. Quality Austria, posiadająca wymagane przepisami krajowymi i unijnymi niezbędne akredytacje i notyfikacje, jest w stanie przeprowadzić właściwą usługę weryfikacji pod kątem konkretnych wymagań systemowych.

Tylko dla sprawdzonych dostawców

Najpopularniejszym standardem kolejowym pozostaje IRIS (International Railway Industry Standard) – ISO/TS 22163. Oparty na założeniach najbardziej uniwersalnej spośród norm jakościowych – ISO 9001 – staje się coraz bardziej podstawowym wymogiem uznania za sprawdzonego dostawcę w dziedzinie budowy pojazdów szynowych i ich komponentów. Firmy certyfikowane według IRIS są wymienione w bazie danych UNIFE (http://www.iris-rail.org/), która może służyć jako ważna i pomocna platforma informacyjna dla nabywców poszukujących potencjalnych, sprawdzonych dostawców.  Quality Austria, przy udziale polskiego auditora, może przeprowadzić dwufazową usługę auditową, która – jeśli zakończy się pomyślnie - przyniesie dostawcy uznany certyfikat ISO/TS 22163.

Bądź podmiotem odpowiedzialnym

Przedsiębiorstwa działające w ruchu kolejowym, operatorzy infrastrukturalni i posiadacze pojazdów szynowych, firmy zajmujące się utrzymaniem ruchu pojazdów szynowych i zewnętrzni dostawcy komponentów do pojazdów szynowych – jako podmioty odpowiedzialne za utrzymanie (ECM) - muszą korzystać z tego znormalizowanego systemu, aby zapewnić, że modernizowane przezeń pojazdy są w bezpiecznym stanie operacyjnym. Podmiot odpowiedzialny za utrzymanie musi upewnić się, że pojazdy są serwisowane i konserwowane zgodnie z dokumentacją specyficzną dla pojazdu oraz zgodnie z mającymi zastosowanie wymaganiami, w tym z zasadami utrzymania i TSI (technicznymi specyfikacjami interoperacyjności).

Quality Austria od 2016 r. oferuje atesty zgodności ECM dla pojazdów szynowych i jest akredytowana jako jednostka certyfikująca ECM w ERADIS (European Railway Agency Database of Interoperability and Safety), stąd z powodzeniem i na równi z innymi podmiotami (w tym publicznymi) może wykonywać takie usługi na rynku polskim, jak i w całej Europy Środkowej.

Frontem do pasażera

Prywatnym i miejskim dostawcom usług transportowych, ich podwykonawcom, organom publicznym i organom regulacyjnym dedykowana jest kolejna z norm certyfikowanych przez Quality Austria: EN 13816, potwierdzająca zdolność jakościową przewoźników w publicznym ruchu pasażerskim, która obowiązuje w całej Europie. Służy ona jako wyznacznik definiowania i pomiaru jakości usług w umowach dla nabywców i dostawców usług przewoźników w publicznym przewozie pasażerskim. Tutaj jakość jest postrzegana i oceniana pod kątem zadowolenia klienta - pasażera, rozumianego jako stopień zgodności między oczekiwaną i wymaganą przez klienta wydajnością a usługami świadczonymi przez dostawcę usług transportowych.

Spawanie też pod nadzorem

Pojazdy kolejowe są narażone na wysokie ryzyko i potencjalne zagrożenie. Dlatego firmy, które produkują, spawają, projektują, montują i/lub obsługują pojazdy kolejowe, muszą często okazać się  certyfikatem EN 15085-2 przeznaczonym dla producentów spawalniczych do spawania pojazdów i komponentów kolejowych. Dzięki posiadanej akredytacji Quality Austria jest uprawniona do wydawania certyfikatów i/lub świadectw zgodności zgodnie z EN 15085-2 dla wszystkich poziomów certyfikacji CL1, CL2 i CL3. Ta właśnie norma opiera się na ISO 3834 – Wymagania jakościowe dotyczące spawania materiałów metalowych – oraz wymaganiach jakościowych, specyfikacjach projektowych i rozwojowych, wymaganiach produkcyjnych, a także wymaganiach dotyczących kontroli i badań oraz dokumentacji i/lub dowodach, które są specyficzne dla zastosowań kolejowych.

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji?

Zespół

Tomasz Kruk

Menadżer sprzedaży usług certyfikacyjnych i szkoleniowych Telefon:+48322266007 Komórka:+48575687300

Potrzebujesz opinii eksperckiej?

Zespół

Adam Krulisz

Kierownik Centrum Kompetencyjnego Raily Telefon:+48322266007 Komórka:+48575687600

08. sty 2024

Znakowanie żywności według przepisów prawa

A co w przypadku żywności nieopakowanej?

Dowiedz się więcej
18. gru 2023

Ustalanie parametrów konstrukcyjnych CL i CP w nowym wydaniu normy EN 15085-3:2023

Projektowanie przy spawaniu pojazdów szynowych

Dowiedz się więcej
29. lis 2023

Kolejna rewizja 4 przepisów IRIS i zmiany w zasadach certyfikacji

Audyt przejścia na nowy standard

Dowiedz się więcej
12. paź 2023

Food Fraud – zafałszowania żywności w łańcuchu dostaw, jak uniknąć zagrożenia?

Definicja i plan łagodzenia oszustw żywnościowych

Dowiedz się więcej
10. paź 2023

Przerywając łańcuch dostaw PEFC CoC “wypadasz z obiegu”

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw? Oto kilka przykładów

Dowiedz się więcej
19. wrz 2023

Nowe wymagania FSSC 22000 wersja 6

Audyty aktualizacyjne od 1 kwietnia 2024 r.

Dowiedz się więcej
29. sie 2023

Auditor wewnętrzny – szkolenie. Czym się kierować przy wyborze?

6 praktycznych wskazówek dla każdego, jak wybrać wartościowe szkolenie

Dowiedz się więcej
28. lip 2023

Audit czy audyt – czyli spór o poprawną formę

Audit czy audyt – która forma jest poprawna?

Dowiedz się więcej
16. lip 2023

Zarządzanie alergenami w przestrzeni produkcyjnej

Alergeny to substancje w pokarmach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego

Dowiedz się więcej
14. lip 2023

Jak skutecznie rozmawiać z auditowanym? Oto 8 wskazówek, które powinien znać każdy auditor ISO

Jak skutecznie rozmawiać z auditowaną osobą?

Dowiedz się więcej
04. lip 2023

Czy znasz ISO 38200:2018?

Zrównoważone pozyskiwanie drewna w sektorze B2B

Dowiedz się więcej

+48 32 226 60 07

Logowanie

Login

Czy utworzyłeś już Konto / profil Klienta?

Podaj swój adres e-mail i hasło, aby się zalogować:

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?