Audyt przejścia na nowy standard
Kolejna rewizja 4 przepisów IRIS i zmiany w zasadach certyfikacji
We wrześniu 2023 roku udostępnione zostały zmiany w zasadach certyfikacji IRIS. Wraz z tym oczekiwanym od dawna krokiem w nadchodzącym czasie pojawi się wiele nowości dotyczących zarówno użytkowników, podmiotów certyfikujących oraz audytorów.
W zmienionych zasadach można zwrócić uwagę na inny sposób kontaktu jednostki z przedsiębiorstwem.
Rewizja 4 przepisów IRIS została już opublikowana. Do tego muszą zostać opublikowane również ISO 22163:2023, zasady oceny, jak i odpowiednie narzędzia audytowe. Dodatkowo należy wprowadzić te zmiany na portal IRIS. Techniczne warunki ramowe (narzędzia i portal) są przygotowywane i wejdą do certyfikacji, ewentualnie do audytu przejścia na nowy standard, w 2024 roku.
Pierwsza certyfikacja zgodnie z rewizją 4 przepisów IRIS możliwa będzie od stycznia 2024 roku (o ile oczywiście przedsiębiorstwo będzie wystarczająco przygotowane).
Istniejące certyfikaty muszą być wymienione przy najbliższym planowanym audycie. Audyt ten będzie miał formę „audytu przejścia” z zasadniczo zaplanowaną nieco większą ilością czasu audytowego. Wymiany te będą możliwe od kwietnia 2024 roku.
Zmiany zawartości:
- do istniejących procesów dochodzi kolejny proces bezpieczeństwa,
- zmieniono pytania dla oceny klienta.
Zmiany zasadnicze:
- kalkulacja czasu audytu i pytania oceny będą dopasowane do wielkości przedsiębiorstwa. 90 dni przed audytem określa się:
- jaka jest forma zarządzania projektem (bazując na już istniejących dla zarządzania projektem wytycznych IROB),
- ilu jest pracowników i jaki jest obrót finansowy,
- wprowadzono rozróżnienie „organizacja mikro – organizacja mała – organizacja średnia” (ilości pracowników: 10 – 45 – 85),
- 60 dni przed audytem przedsiębiorstwo musi wprowadzić wymagane dane na portal IRIS, dotychczas dane wstępne musiały być wysłane do audytora, 30 dni po terminie referencyjnym dane te zostaną usunięte (automatycznie),
- audyt musi być w pełni zamknięty na 30 dni przed terminem referencyjnym (włącznie z wprowadzeniem na portal sprawozdania z audytu: będzie to prawdopodobnie powodowało przesuwanie do przodu terminu audytu, te 30 dni może być wtedy wykorzystywane do zamykania niezgodności, gdy wymagana jest zmiana terminu referencyjnego, może to być przeprowadzone w czasie „audytu przejścia”,
- na certyfikacie IRIS będzie wprowadzany kod QR z linkiem do portalu IRIS, na dodatkowej stronie podane zostaną informacje uzupełniające.
Zmiany w zasadach certyfikacji IRIS stwarzają oczywiście konieczność przeprowadzania szkoleń związanych z aktualizacją wiedzy w tym zakresie. Proces ten będzie się na pewno odbywał w nadchodzącym 2024 roku. Zapraszamy do współpracy!
Autor: Adam Krulisz – Ekspert w zakresie kolejnictwa i spawalnictwa w Quality Austria Polska