Przerywając łańcuch dostaw PEFC CoC “wypadasz z obiegu” - Quality Austria Polska
10. paź 2023

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw? Oto kilka przykładów

Przerywając łańcuch dostaw PEFC CoC “wypadasz z obiegu”

W dobie rynkowej walki o każdego klienta oraz wzrastającej troski o środowisko, wszystko, co pozwala firmom zajmującym się przeróbką drewna i jego pochodnymi na zwiększenie konkurencyjności na rynku, jest na wagę złota. Dlatego warto się zainteresować, co można w tym kierunku zrobić.

Co może zwiększyć konkurencyjność firm zajmujących się pozyskiwaniem i przetwarzaniem drewna?

Elementem, który może zapewnić tym firmom przewagę jest posiadanie certyfikatu PEFC CoC. Certyfikat ten jest potwierdzeniem dla kontrahentów i partnerów biznesowych, że drewno oraz produkty drzewne nie pochodzą z nielegalnych źródeł, oraz że są przetwarzane we właściwy sposób.
Dzięki temu:

  • budowana jest wiarygodność firmy na rynku,
  • firma nie przerywa łańcucha dostaw w procesie pozyskiwania i przetwarzania drewna – to wymóg, jeżeli chce się nawiązać współpracę z firmami, które już ten certyfikat posiadają.

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw?

Łańcuch dostaw, czyli "Chain of Custody" (CoC) w przypadku PEFC obejmuje następujące rodzaje działalności:

Jak wynika z powyższego schematu, wszystkie podmioty, które zajmują się pozyskiwaniem, obróbką, produkcją, pakowaniem, dystrybucją lub sprzedażą produktów pochodzenia drzewnego, włączając w to wykorzystywanie surowców wtórnych, obowiązuje zasada polegająca na tym, że firmy znajdujące się w łańcuchu pochodzenia powinny posiadać certyfikat PEFC CoC, jeżeli dochodzi do zmiany własności produktu.
Stąd na przykład błędne jest przekonanie, że jeżeli dana firma kupuje materiały pochodzenia drzewnego od firmy, która posiada taki certyfikat to automatycznie sama może się takim certyfikatem posługiwać.

Na czym możesz stracić nie certyfikując się?

Certyfikacja polega na potwierdzeniu przez niezależną, uprawnioną do tego jednostkę, że procesy, osoby, produkty czy usługi spełniają określone wymagania. Efektem tego jest otrzymanie przez firmę certyfikatu, który potwierdza, że działa ona w oparciu o najlepsze i sprawdzone praktyki w danym obszarze działalności. Jako przedstawicielstwo jednostki certyfikującej, Quality Austria Polska miała do czynienia z firmami, dla których brak certyfikatu PEFC CoC okazywał się istotnym czynnikiem zagrażającym ich płynności biznesowej, czy też znacząco ograniczał realizację ich finansowych celów.

Oto kilka przykładów:
Kluczowy kontrahent jednej z firm zajmującej się pozyskiwaniem i obróbką drzewa zakończył z nią współpracę, gdyż firma ta nie posiadała certyfikatu PEFC CoC. Kontrahent ten pozyskał nowego klienta posiadającego taki certyfikat. Chcąc rozwijać z nim relację biznesową, musiał poszukać nowego dostawcę drewna.
Przed firmą zajmującą się spedycją otworzyła się możliwość rozszerzenia działalności poza Polskę. Oczekiwano od niej certyfikatu PEFC CoC, gdyż firmy zainteresowane nawiązaniem takiej współpracy posiadały już taki certyfikat. Kontrakt nie został sfinalizowany, gdyż firma nie zdążyła uzyskać certyfikatu na czas.

Jak uzyskać certyfikat PEFC CoC?

Kontaktując się z jednostką, która posiada uprawnienia do przeprowadzania certyfikacji i wydawania tego rodzaju certyfikatów, dowiesz się, co należy zrobić. Taką jednostką jest Quality Austria Polska.
Sam proces certyfikacji nie jest skomplikowany i większość firm, często nie zdając sobie z tego sprawy, spełnia już wymagania lub jest wstanie szybko wprowadzić u siebie niezbędne zmiany, aby im sprostać. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można takiego certyfikatu otrzymać ze wsteczną datą, czy, jak tego czasami oczekują firmy, „od ręki”.
Możesz uzyskać więcej informacji na temat przebiegu procesu certyfikacji, jego czasu, szacunkowych kosztów korzystając z poniższego linka: https://www.qualityaustria.com.pl/produkty/srodowisko-i-energia/pefc-coc-chain-of-custody-lancuch-dostaw/

Podsumowanie

Działając w branży drzewnej, papierniczej, meblarskiej i w wielu innych mających do czynienia z pozyskiwaniem drewna, jego przetwarzaniem, przewozem, czy sprzedażą warto wziąć pod uwagę certyfikowanie się i uzyskanie certyfikatu PEFC CoC.
Nie posiadając takiego certyfikatu stawiasz się w pozycji kogoś, kto jest poza „łańcuchem dostaw" wśród firm, które taki certyfikat posiadają. Gdyby któraś z tych firm chciała nawiązać z Tobą kontakty biznesowe, przerwałaby tym samym łańcuch dostaw i spowodowałaby, że nie tylko ona sama, ale również inne współpracujące z nią firmy straciłyby certyfikat i nie mogłyby się posługiwać logo PEFC np. na swoich produktach.
Sytuacja taka nie tylko dotyczy tych firm, które uczestniczą w przetargach, czy też myślą o nawiązaniu współpracy z dużymi sieciami handlowymi albo z firmami zagranicznymi. Każda firma, bez względu na jej wielkość i profil działalności, może otrzymać propozycję współpracy od firmy znajdującej się w łańcuchu dostaw, czy też utracić kluczowego partnera biznesowego nie znajdując się w nim.

Twoja osoba do kontaktu

Zespół

Ewelina Loska

Koordynatorka ds. Certyfikacji Branży Drzewnej i Administracji Telefon:+48322266007

08. sty 2024

Znakowanie żywności według przepisów prawa

A co w przypadku żywności nieopakowanej?

Dowiedz się więcej
18. gru 2023

Ustalanie parametrów konstrukcyjnych CL i CP w nowym wydaniu normy EN 15085-3:2023

Projektowanie przy spawaniu pojazdów szynowych

Dowiedz się więcej
29. lis 2023

Kolejna rewizja 4 przepisów IRIS i zmiany w zasadach certyfikacji

Audyt przejścia na nowy standard

Dowiedz się więcej
12. paź 2023

Food Fraud – zafałszowania żywności w łańcuchu dostaw, jak uniknąć zagrożenia?

Definicja i plan łagodzenia oszustw żywnościowych

Dowiedz się więcej
19. wrz 2023

Nowe wymagania FSSC 22000 wersja 6

Audyty aktualizacyjne od 1 kwietnia 2024 r.

Dowiedz się więcej
29. sie 2023

Auditor wewnętrzny – szkolenie. Czym się kierować przy wyborze?

6 praktycznych wskazówek dla każdego, jak wybrać wartościowe szkolenie

Dowiedz się więcej
28. lip 2023

Audit czy audyt – czyli spór o poprawną formę

Audit czy audyt – która forma jest poprawna?

Dowiedz się więcej
16. lip 2023

Zarządzanie alergenami w przestrzeni produkcyjnej

Alergeny to substancje w pokarmach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego

Dowiedz się więcej
14. lip 2023

Jak skutecznie rozmawiać z auditowanym? Oto 8 wskazówek, które powinien znać każdy auditor ISO

Jak skutecznie rozmawiać z auditowaną osobą?

Dowiedz się więcej
04. lip 2023

Czy znasz ISO 38200:2018?

Zrównoważone pozyskiwanie drewna w sektorze B2B

Dowiedz się więcej
30. cze 2023

3 skuteczne metody zbierania dowodów z auditu

Jak auditor zbiera dowody z auditu?

Dowiedz się więcej

+48 32 226 60 07

Logowanie

Login

Czy utworzyłeś już Konto / profil Klienta?

Podaj swój adres e-mail i hasło, aby się zalogować:

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?