SCC – co warto wiedzieć o szkoleniach i systemie? - Quality Austria Polska
03. sie 2022

Prace budowlano-remontowe na wysokościach

SCC – co warto wiedzieć o szkoleniach i systemie?

Mówiąc o bezpieczeństwie w pracy, od razu nasuwa się myśl związana z przepisami BHP. Każda firma powinna dążyć do tego, by jej pracownicy byli na bieżąco uświadamiani w tym zakresie.

Co to jest SCC?

SCC (z ang. Safety Certificate Contractors oraz Safety Checklist forContractors) jest systemem zarządzania bezpieczeństwem, zdrowiem i środowiskiem. Jest on skierowany do podwykonawców (mowa tu o przedsiębiorstwach oraz osobach fizycznych), którzy wykonują prace o podwyższonym ryzyku wypadków (czyli prace niebezpieczne oraz odbywające się w warunkach niebezpiecznych).
System SCC został stworzony w Holandii w roku 1990. Wówczas system ten był rozpoznawalny pod nazwą VCA (nazwa pochodzi od holenderskich słów: Veiligheid Gezondheid Milieu Checklijst Aannemers, czyli: Bezpieczeństwo Zdrowie Środowisko Lista kontrolna Podwykonawcy). Z początku był on skierowany do podwykonawców związanych z przemysłem petrochemicznym i przemysłem olejów mineralnych (a w późniejszym okresie również z przemysłem chemicznym). Dopiero w 1997 roku zostało opracowane brytyjskie wydanie tego standardu, właśnie pod nazwą SCC.
Współcześnie, wymagania SCC są powszechnie znane na rynku międzynarodowym i stosowane praktycznie we wszystkich sektorach przemysłu – zwłaszcza tam, gdzie wykonuje się prace niebezpieczne dla życia ludzkiego, zdrowia oraz środowiska.
Możemy tutaj zaliczyć m.in. prace:

 • na wysokościach,
 • budowlano-remontowe,
 • montażowe,
 • w energetyce i energotechnice,
 • w przemyśle chemicznym, petrochemicznym,
 • inne prace z podwyższonym ryzykiem wypadków.

Standard SCC skierowany jest do firm, które swoje usługi realizują na rynku Unii Europejskiej (głównie w krajach takich jak: Belgia, Holandia, Anglia, Skandynawia – Dania, Norwegia, Szwecja, a także Szwajcaria).
Wdrożenie systemu SCC będzie dobrym rozwiązaniem doskonalenia funkcjonowania firm, którym zleca się prace niebezpieczne w obszarze BHP. Certyfikacja na zgodność z tym systemem mówi, że prace wykonywane są przez odpowiednio wykwalifikowanych pracowników.

Szkolenia z zakresu SCC

Standardowo, istnieją dwa rodzaje szkoleń wyróżniane ze względu na czas trwania:

 • 1-dniowe (8 godzinne) szkolenie oraz
 • 3-dniowe (24 godziny) szkolenie.

Szkolenie SCC 1-dniowe
Szkolenie 1-dniowe (8 godzinne) jest bardziej popularne i najczęściej preferowane przez uczestników. Jest to szkolenie odświeżające dla osób, które mają już podstawową wiedzę z zakresu BHP. Dlatego też, warunkiem udziału w tym szkoleniu jest posiadanie wykształcenia zawodowego, technicznego, wyższego itd., które należy potwierdzić odpowiednim dokumentem (np. dyplom/ świadectwo ukończenia danej szkoły). Szkolenie to zakończone jest egzaminem.

Szkolenie SCC 3-dniowe
Szkolenie 3-dniowe (24 godzinne) skierowane jest do wszystkich osób – bez względu na posiadane doświadczenia, czy też wykształcenie. Tak więc nie ma żadnych ograniczeń, żeby wziąć udział w takim szkoleniu (tak naprawdę, zastępuje ono brakujące wykształcenie). Nie trzeba też spełniać żadnych warunków, by móc przystąpić do egzaminu (zdawanego pod koniec szkolenia).

Istnieje również drugi podział szkoleń SCC ze względu na pełnione funkcje osób, do których jest ono skierowane. Rynek oferuje dwa rodzaje szkoleń pod tym kątem:

 • dla pracowników operacyjnych i wykonawców,
 • dla pracowników nadzoru – czyli pracowników, którzy pełnią funkcje dozoru, np.: mistrzowie, kierownicy, brygadziści.

Egzamin SCC i jego rodzaje

Niezależnie od wyboru szkolenia, każde z nich zakończone jest egzaminem. Ogólnie, by móc przystąpić do jego napisania, trzeba spełnić jeden z dwóch warunków:

 • posiadać wykształcenie zawodowe, techniczne, wyższe itd. (należy potwierdzić je odpowiednim dokumentem, np. w postaci dyplomu/ świadectwa ukończenia danej szkoły),
 • odbyć min. 24-godzinne szkolenie z zakresu SCC przeprowadzone przez odpowiednią jednostkę szkoleniową (również tutaj, odpowiednim dowodem będzie dokument potwierdzający ukończenie szkolenia).

Egzamin SCC przeprowadzany jest pisemnie w postaci testu wyboru. Po jego pozytywnym zdaniu, uczestnik otrzymuje certyfikat SCC oraz (opcjonalnie) paszport bezpieczeństwa SCC.
Egzamin występuje w dwóch formach:

 • Egzamin SCC 018 dla pracowników operacyjnych – trwa 60 minut i składa się z 40 pytań testowych (należy wybrać poprawne odpowiedzi spośród 4 podanych). By egzamin zdać pozytywnie, trzeba uzyskać minimum 70% (tj. 28) poprawnych odpowiedzi.
 • Egzamin SCC 017 dla pracowników nadzoru – przewidziany jest na105 minut i składa się z 70 pytań testowych (należy wybrać poprawne odpowiedzi spośród 4 podanych). By egzamin zdać pozytywnie, należy uzyskać minimum 70% (tj. 49) poprawnych odpowiedzi.

Paszport bezpieczeństwa SCC
Po uczestnictwie w szkoleniu i pozytywnie zdanym egzaminie końcowym (za pośrednictwem jednostki akredytacyjnej), oprócz certyfikatu imiennego SCC, uczestnik szkolenia ma możliwość uzyskania Paszportu bezpieczeństwa SCC – a co to takiego?
Otóż jest to dokument, który może zostać wydany przez jednostkę certyfikującą osoby (zgodnie ze standardem SCC) właśnie na podstawie wcześniej uzyskanego certyfikatu SCC. W paszporcie SCC zawierane są wszystkie informacje pracownika m.in. na temat:

 • kwalifikacji zawodowych,
 • badań lekarskich (ich zakresu i terminów ważności),
 • odbytych szkoleń i kursów specjalistycznych.

Posiadany dokument ma za zadanie pokazać, że dana osoba jest na tyle zdrowa, by móc wykonywać określone zadania.
Paszport SCC jest przeznaczony dla tych pracowników, którzy pracują w ryzykownym środowisku lub wykonują prace szczególnie ryzykowne i niebezpieczne. Stosowanie paszportów nie jest obowiązkowe (nawet jeśli dana firma lub osoba posiada certyfikat SCC). Nie mniej jednak, posiadając taki dokument, pracownik jest w stanie pokazać, że jest wyszkolonym profesjonalistą w swoim fachu.

Podsumowanie

Warto, by pracownicy wykonujący prace niebezpieczne uczestniczyli w szkoleniach SCC. Dzięki temu nie tylko zyskają odpowiedni certyfikat i paszport SCC, ale również przyczynią się do zadbania o swoje zdrowie i bezpieczne wykonywanie pracy.
Z kolei posiadanie samego certyfikatu SCC może być bardzo przydatne dla samego pracownika, jak i zatrudniającej go firmy. Dlaczego? Otóż z posiadania dokumentu czerpanych jest wiele korzyści, m.in.:

 • zmniejszenie liczby wypadków,
 • większa świadomość o istniejących zagrożeniach,
 • większe możliwości na rynku pracy,
 • potwierdzenie kompetencji pracowników,
 • mniejsza ilość szkód do likwidacji.

Prześledź powyższe schematy, by łatwiej zrozumieć, które szkolenie należy wybrać.

Osoba do kontaktu

Pani Barbara Guzik

Koordynator ds. Szkoleń

E-Mail

Pliki do pobrania

08. sty 2024

Znakowanie żywności według przepisów prawa

A co w przypadku żywności nieopakowanej?

Dowiedz się więcej
18. gru 2023

Ustalanie parametrów konstrukcyjnych CL i CP w nowym wydaniu normy EN 15085-3:2023

Projektowanie przy spawaniu pojazdów szynowych

Dowiedz się więcej
29. lis 2023

Kolejna rewizja 4 przepisów IRIS i zmiany w zasadach certyfikacji

Audyt przejścia na nowy standard

Dowiedz się więcej
12. paź 2023

Food Fraud – zafałszowania żywności w łańcuchu dostaw, jak uniknąć zagrożenia?

Definicja i plan łagodzenia oszustw żywnościowych

Dowiedz się więcej
10. paź 2023

Przerywając łańcuch dostaw PEFC CoC “wypadasz z obiegu”

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw? Oto kilka przykładów

Dowiedz się więcej
19. wrz 2023

Nowe wymagania FSSC 22000 wersja 6

Audyty aktualizacyjne od 1 kwietnia 2024 r.

Dowiedz się więcej
29. sie 2023

Auditor wewnętrzny – szkolenie. Czym się kierować przy wyborze?

6 praktycznych wskazówek dla każdego, jak wybrać wartościowe szkolenie

Dowiedz się więcej
28. lip 2023

Audit czy audyt – czyli spór o poprawną formę

Audit czy audyt – która forma jest poprawna?

Dowiedz się więcej
16. lip 2023

Zarządzanie alergenami w przestrzeni produkcyjnej

Alergeny to substancje w pokarmach pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego

Dowiedz się więcej
14. lip 2023

Jak skutecznie rozmawiać z auditowanym? Oto 8 wskazówek, które powinien znać każdy auditor ISO

Jak skutecznie rozmawiać z auditowaną osobą?

Dowiedz się więcej
04. lip 2023

Czy znasz ISO 38200:2018?

Zrównoważone pozyskiwanie drewna w sektorze B2B

Dowiedz się więcej

+48 32 226 60 07

Logowanie

Login

Czy utworzyłeś już Konto / profil Klienta?

Podaj swój adres e-mail i hasło, aby się zalogować:

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?