28. Сер 2020

Кризова ситуація - чи можете ви до неї підготуватися?

Kryzys może dopaść każdą firmę i w każdej chwili. Słyszymy jedynie o spektakularnych przypadkach, które zakończyły się poważnymi kłopotami firmy, a nawet jej bankructwem. To, jak firma poradzi sobie z sytuacją kryzysową zależy w dużej mierze od jej zasobów i przygotowania się do takiej sytuacji.

Kiedy firma nie jest przygotowana na wystąpienie sytuacji kryzysowej

Brak w firmie czegoś, co można by nazwać „kulturą gotowości” wobec potencjalnych zagrożeń oraz brak wiedzy i narzędzi, aby szybko i skutecznie zareagować w sytuacji dla firmy nieoczekiwanej i trudnej, mogą firmę doprowadzić do poważnych kłopotów, a nawet bankructwa.

 

Oto kilka przykładów.

Jedna z firm produkcyjnych poniosła znaczące straty finansowe w związku z awarią serwera zawiadującego automatyką produkcji. Brak zabezpieczenia przed taką sytuacją i konieczność przestoju kosztowała firmę ok. 970 tysięcy zł.

Firma obsługująca strony internetowe klientów nie była przygotowana na odejście głównego informatyka. Brak polityk dostępu i zastępstw sprawił, że firma została sparaliżowana na ponad dwa tygodnie. Pozwy klientów doprowadziły firmę do bankructwa.

Firma spedycyjna poniosła straty w związku z zablokowaniem jednej ze stałych tras przewozowych. Brak alternatywnych rozwiązań wymusił przestój i niemożność wywiązania się z umów dostarczenia towarów klientom w określonym czasie. Pociągnęło to za sobą określone kary finansowe.

 

Jak nie dać się zaskoczyć sytuacji kryzysowej?

Dobrze jest przygotować się na najgorszy możliwy scenariusz rozwoju sytuacji i przećwiczyć go.

 

Ćwiczenie jest bardzo istotne, bo może się wówczas okazać, że działania, które wydają się proste i oczywiste – wcale takimi nie są. Zakładamy na przykład, że w razie awarii zamiast sprzętu A wykorzystamy sprzęt B. W decydującym momencie okazuje się jednak, że sprzęt B zamknięty jest w pomieszczeniu, do którego klucz ma tylko jedna osoba przebywająca aktualnie na urlopie. Albo zakładamy, że w razie wystąpienia sytuacji A zadzwonimy do osoby B. Tymczasem okazuje się, że zmieniła ona telefon służbowy i nikt nas o tym nie poinformował.

Pożądane jest też, aby nasze działania nie były chaotyczne, wybiórcze i tymczasowe. Aby to osiągnąć wskazane jest wdrożenie całościowego systemu, który zapewniłby naszej firmie ciągłość biznesową i odporność w sytuacjach kryzysowych. Źródłem dobrych praktyk w tym zakresie jest np. norma ISO 22301, w której można znaleźć wskazówki, jak należy przygotować firmę na wystąpienie czynników, które mogłyby zakłócić jej funkcjonowanie.

 

Sytuacja kryzysowa spowodowana pandemią koronawirusa.

Media donoszą codziennie o kłopotach, a nawet bankructwie firm spowodowanych utrzymywaniem się pandemii koronawirusa. Rząd podjął działania, które miałyby wesprzeć funkcjonowanie i utrzymanie się firm na rynku.

Co robią firmy? Każda z nich radzi sobie na swój sposób. Jedne przystosowały się do tej sytuacji lepiej, inne gorzej.

Aby nie pozostawić firm bez pomocy merytorycznej, Quality Austria-Polska przygotowała bezpłatne webinary na temat tego:

  • jak poradzić sobie w sytuacji kryzysowej і
  • co zrobić, aby odtworzyć działalność biznesową po kryzysie.

Kontynuacją i rozszerzeniem tematyki webinarów będzie szkolenie online planowane w maju. Szczegóły już wkrótce.

Zapraszamy.

 

Zapraszamy również na szkolenie stacjonarne na temat tego, jak - w oparciu o dobre praktyki - budować w firmie system zarządzania ciągłością działania i jak nim skutecznie zarządzać.

Szkolenie: Manager ciągłości działania wg ISO 22301

Naucz się jak zachowywać ciągłość biznesową w sytuacjach kryzysowych.

Dowiedz się jak wykorzystać normę ISO 22301, aby zaprojektować i wdrożyć efektywny system, który przygotuje Twoją firmę na zagrożenia.

Przećwicz pod okiem trenera najważniejsze narzędziapoznaj wskazówki, które pomogą ci uniknąć kosztownych i czasochłonnych błędów. Zdobądź certyfikat pożądany na rynku.                                                                             

Szkolenie: Zarządz anie ryzykiem - dowiedz się więcej

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22