20. Сер 2020

Przerywając łańcuch dostaw FSC® CoC / PEFC „wypadasz z obiegu”

W dobie rynkowej walki o każdego klienta oraz wzrastającej troski o środowisko, wszystko, co pozwala firmom zajmującym się przeróbką drewna i jego pochodnymi na wyróżnienie się na rynku, stawia je w pozycji wygrywającego wobec konkurencji.

Co może zwiększyć konkurencyjność firm zajmujących się pozyskiwaniem i przetwarzaniem drewna?

Elementem, który może zapewnić tym firmom przewagę jest posiadanie certyfikatów FSC®CoC lub PEFC CoC. 

Certyfikaty te są potwierdzeniem dla kontrahentów i partnerów biznesowych, że drewno oraz produkty drzewne nie pochodzą z nielegalnych źródeł, oraz że są przetwarzane we właściwy sposób.

Dzięki temu:

  •  budowana jest wiarygodność firmy na rynku,
  • firma nie przerywa łańcucha dostaw w procesie pozyskiwania i przetwarzania drewna. To wymóg, jeżeli chce się nawiązać współpracę z firmami znajdującymi się w tym łańcuchu. Tylko wtedy wszystkie elementy łańcucha są uprawnione do posługiwania się logo FSC lub PEFC na materiałach i/lub produktach.

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw

Łańcuch dostaw, czyli "Chain of Custody" (CoC) w przypadku FSC® i PEFC obejmuje następujące rodzaje działalności:

 

Jak wynika z powyższego schematu wszystkie podmioty, które zajmują się pozyskiwaniem, obróbką, produkcją, pakowaniem, dystrybucją lub sprzedażą produktów pochodzenia drzewnego, włączając w to wykorzystywanie surowców wtórnych, obowiązuje zasada polegająca na tym, że firmy znajdujące się w łańcuchu pochodzenia powinny posiadać certyfikat FSC® CoC i odpowiednio PEFC CoC, jeżeli dochodzi do zmiany własności produktu. 
Stąd na przykład błędne jest przekonanie, że jeżeli dana firma kupuje materiały pochodzenia drzewnego od firmy, która posiada taki certyfikat to automatycznie sama może się takim certyfikatem posługiwać.

Дізнайтеся більше про сертифікацію FSC® CoC.

Хотіли б ви дізнатись більше про FSC® CoC. Перегляньте нашу статтю: Що таке сертифікація FSC® CoC?

Na czym możesz stracić nie certyfikując się?

Certyfikacja polega na potwierdzeniu przez niezależną, uprawnioną do tego jednostkę, że procesy, osoby, produkty czy usługi spełniają określone wymagania. Efektem tego jest otrzymanie przez firmę certyfikatu, który potwierdza, że działa ona w oparciu o najlepsze i sprawdzone praktyki w danym obszarze działalności.
Jako jednostka certyfikacyjna mieliśmy do czynienia z firmami, dla których brak certyfikatu FSC® CoC, czy PEFC CoC okazywał się istotnym czynnikiem zagrażającym ich płynności biznesowej, czy też znacząco ograniczał realizację ich finansowych celów.

Oto kilka przykładów:

  • Kluczowy kontrahent jednej z firm zajmującej się pozyskiwaniem i obróbką drzewa zakończył z nią współpracę, gdyż firma ta nie posiadała certyfikatu PEFC CoC. Kontrahent ten pozyskał nowego klienta posiadającego taki certyfikat. Chcąc rozwijać z nim relację biznesową, musiał poszukać nowego dostawcę drewna.
  • Przed firmą zajmującą się spedycją otworzyła się możliwość rozszerzenia działalności poza Polskę. Oczekiwano od niej certyfikatu FSC® CoC, gdyż firmy zainteresowane nawiązaniem takiej współpracy posiadały już taki certyfikat. Kontrakt nie został sfinalizowany, gdyż firma nie zdążyła uzyskać certyfikatu na czas.
  • Jedna z firm produkujących elementy do placów zabaw miała szansę na podpisanie kontraktu z niemiecką firmą zajmującą się budowaniem tego typu placów w Niemczech. Nawiązanie tej relacji biznesowej stanęło pod dużym znakiem zapytania, kiedy okazało się, że wymagany jest certyfikat FSC® CoC. Firma ta pozytywnie przeszła proces certyfikacji i nawiązała korzystną dla siebie współpracę.

Jak uzyskać certyfikat FSC®CoC lub PEFC CoC?

 

Kontaktując się z jednostką, która posiada uprawnienia do przeprowadzania certyfikacji i wydawania tego rodzaju certyfikatów dowiesz się, co należy zrobić. Taką jednostką jest Quality Austria-Polska.

Sam proces certyfikacji nie jest skomplikowany i większość firm, często nie zdając sobie z tego sprawy, spełnia już wymagania lub jest w stanie szybko wprowadzić u siebie niezbędne zmiany, aby im sprostać. Należy jednak pamiętać o tym, że nie można takiego certyfikatu otrzymać ze wsteczną datą, czy, jak tego czasami oczekują firmy, „od ręki”.

Ви можете отримати більше інформації про хід процесу сертифікації, його час, оціночні витрати, скориставшись посиланням нижче: https://certyfikat-fsc.qualityaustria.com.pl/

 

Отримайте сертифікат FSC® CoC

Більше інформації про сертифікацію можна знайти за посиланням: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Хочете дізнатись більше про сертифікацію PEFC? Посилання:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

Підсумки

Działając w branży drzewnej, papierniczej, meblarskiej i w wielu innych mających do czynienia z pozyskiwaniem drewna, jego przetwarzaniem, przewozem, czy sprzedażą warto wziąć pod uwagę certyfikowanie się i uzyskanie certyfikatu FSC® CoC, czy PEFC CoC.

Nie posiadając takiego certyfikatu stawiasz się w pozycji kogoś, kto jest poza „łańcuchem dostaw" wśród firm, które taki certyfikat posiadają. Gdyby któraś z tych firm chciała nawiązać z Tobą kontakty biznesowe, przerwałaby tym samym łańcuch dostaw i spowodowałaby, że nie tylko ona sama, ale również inne współpracujące z nią firmy  straciłyby certyfikat i nie mogłyby się posługiwać logo FSC®, czy PEFC np. na swoich produktach.

Sytuacja taka nie tylko dotyczy tych firm, które uczestniczą w przetargach, czy też myślą o nawiązaniu współpracy z dużymi sieciami handlowymi albo z firmami zagranicznymi. Każda firma, bez względu na jej wielkość i profil działalności, może otrzymać propozycję współpracy od firmy znajdującej się w łańcuchu dostaw, czy też utracić kluczowego partnera biznesowego nie znajdując się w nim. Może to dla niej oznaczać utratę płynności biznesowej, czy też utratę korzystnych interesów i rozwoju firmy.

Ви зацікавлені в сертифікації PEFC / FSC? Ви хочете знати більше? 
Я відповім на ваші запитання, проконсультую та запропоную рішення з урахуванням ваших потреб.

Напишіть або зателефонуйте:

Якуб Хабрашка
Спеціаліст з сертифікації та навчання
пошта: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
телефон: 505 424 202

 

 

 

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22