21. Сер 2020

Етикетки FSC® CoC на упаковці. Як це повинно виглядати, куди його покласти?

Etykiety FSC® CoC na produktach, pozwalają zidentyfikować, czy produkt pochodzi z legalnego źródła oraz procent wykorzystanego do produkcji drewna (FSC® 100%, FSC® MIX, FSC® recycled). Częstym problemem, z którym spotykają się auditorzy podczas certyfikacji, to znaki towarowe FSC® CoC użyte niezgodnie z normą. Poniższy artykuł w skrócie naprowadzi Cię, jak wykorzystywać znaki towarowe FSC® CoC oraz czego nie robić.

Po co są etykiety FSC® CoC oraz znaki towarowe?

Etykiety FSC® CoC oraz znaki towarowe pozwalają na identyfikację przez konsumentów, które produkty, są zgodne z łańcuchem dostaw, a co za tym idzie surowiec pochodzi z odpowiedzialnych źródeł. Dzięki czemu, klient może podjąć decyzję, czy chce kupić produkt zgodny z jego przekonaniami oraz proekologicznym podejściem do życia.

To właśnie dla tego tak wielką wagę organizacja FSC® zwraca na prawidłowe etykietowanie produktów producentów posiadających certyfikację FSC® CoC. Klient podnoszący produkt z półki powinien w łatwy sposób odnaleźć znak towarowy lub etykietę FSC® nie myląc jej z żadnym innym znakiem, logiem lub grafiką zamieszczoną na certyfikowanym produkcie.

Jak powinna wyglądać prawidłowo umieszczona etykieta FSC® CoC?

Wszystkie dokładne wymiary oraz sposób umiejscowienia etykiet FSC® CoC możesz znaleźć w Wymagania dot. korzystania ze znaków towarowych FSC® przez posiadaczy certyfikatu (nr. dokumentu FSC-STD-50-001 V2-0 EN), który znajdziesz na oficjalnej stronie FSC®.

Jednak byś miał pojęcie, jak powinna wyglądać etykieta, krótko nakreślimy podstawowe wymagania. Każda z etykiet FSC® CoC oraz znaków towarowych FSC® posiada dokładne wytyczne co do umieszczania ich na produkcie.

Podstawową wytyczną jest oczywiście posiadanie ważnej umowy licencyjnej oraz certyfikatu zgodnego z normą FSC® CoC.

Kolejnym ważną wytyczną jest przejrzystość w umieszczaniu etykiety FSC® CoC lub znaku towarowego FSC® na produktach, ulotkach marketingowych, stronie internetowej firmy.

Powinny być:

 • W widocznym miejscu.
 • Nie zasłonięte przez inne loga, napisy, szatę graficzną.
 • Zatwierdzone przez auditora jednostki certyfikacyjnej. Pamiętaj możesz każdą zmianę skonsultować z swoim auditorem – to on jest specjalistą i musi określić, czy etykieta FSC® CoC jest zastosowana zgodnie z normą FSC®.
 • Produkt posiadający etykietę FSC® CoC musi zostać ujęty w zakresie certyfikatu FSC® CoC. Pamiętaj, przed zatwierdzeniem certyfikatu, sprawdź czy wszystkie produkty zostały wpisane z zakres – w niektórych przypadkach możesz ponieś dodatkowe koszty.
 • Wszystkie loga oraz tekst musi posiadać ®. Przykład: Nasza firma posiada certyfikat FSC® CoC.

Oczywiście etykiety FSC® CoC powinny posiadać odpowiednią wielkość. Jak znajdziemy w samy dokumencie, zalecaną minimalną wielkością etykiety FSC® CoC jest:

 • Dla etykiety pionowej 17 mm
 • Dla etykiety poziomej 12 mm

Jedno z zaleceń, które często jest stosowane oraz wymagane przez auditorów to obramowanie wokół etykiety. Dzięki czemu etykieta FSC® CoC będzie się wyróżniać na tle pozostałej grafiki.

Отримайте сертифікат FSC® CoC

Більше інформації про сертифікацію можна знайти за посиланням: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Хочете дізнатись більше про сертифікацію PEFC? Посилання:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

Czego nie powinno się robić z etykietami FSC® CoC? 

Etykieta FSC® CoC przede wszystkim powinna być czytelna dla konsumenta (klienta), dlatego nie powinniśmy:

 • Zniekształcać etykiety FSC® CoC,
 • Zmienić proporcji,
 • Zamieszczać etykiety na grafice, która zakłuci czytelność etykiety FSC® CoC
 • Zmiany zawartości etykiety FSC® CoC (tekst, logo)
 • Umieszczania etykiety w sposób mylący konsumenta
 • Umieszczana etykiety w miejscu nie dostępnym
 • Zmiany koloru, nie zgodnie z normą.
 • Itd.

Дізнайтеся більше про сертифікацію FSC® CoC.

Хотіли б ви дізнатись більше про FSC® CoC. Перегляньте нашу статтю: Що таке сертифікація FSC® CoC?

Підсумки

Etykieta FSC® CoC to przede wszystkim znak, którym powinieneś się chwalić. Dlatego pamiętaj, że Twój klient szukając etykiety FSC® CoC, powinien szybko ją odnaleźć i odczytać zamieszczone na niej informacje. Pamiętaj o tym umieszczając logo na produkcie.

Chcesz wiedzieć, co musisz zrobić by przygotować dobrze się przygotować do certyfikacji?

Pobierz nasz darmowy ebook:

Ви зацікавлені в сертифікації PEFC / FSC? Ви хочете знати більше? 
Я відповім на ваші запитання, проконсультую та запропоную рішення з урахуванням ваших потреб.

Напишіть або зателефонуйте:

Якуб Хабрашка
Спеціаліст з сертифікації та навчання
пошта: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
телефон: 505 424 202

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22