06. Сер 2020

Для кого сертифікований FSC® або PEFC? Хто повинен пройти сертифікацію?

FSC® i PEFC  to dwa niezależne systemy certyfikacji, których jednym z celów jest weryfikacja, czy produkt pochodzi z drewna z legalnego źródła? Coraz więcej firm interesuje się tymi certyfikatami widząc swoją szansę na rozwój biznesu oraz wykorzystanie silnego trendu ekologicznego. W tym artykule pomożemy Ci odpowiedzieć na pytania komu i dlaczego może przydać się certyfikat FSC® i PEFC. Podpowiemy też, który certyfikat wybrać i jak to zrobić. 

Certyfikat FSC® / PEFC – dla kogo?

 

W ogromnym uproszczeniu,  jeśli Twoja działalność w jakiś stopniu opiera się na surowcu drzewnym – możesz wcześniej lub później potrzebować certyfikatu FSC® lub PEFC.

Cała idea certyfikacji FSC® lub PEFC opiera się na tzw. łańcuchu dostaw. Oznacza to tyle, że aby posługiwać się certyfikatem drewno musi pochodzić z legalnego źródła z certyfikatem FSC® lub PEFC. Następnie każdy, kto kupuje to drewno, przetwarza lub pośredniczy w jego obrocie również musi posiadać certyfikat FSC® lub PEFC. Tylko w ten sposób na produkcie końcowym może pojawić się oznaczenie FSC® lub PEFC.

Dla przykładu, jeśli producent drewnianych karmników dla ptaków chciałby, aby jego produkty były sprzedawane z oznaczeniem FSC® lub PEFC musi zakupić drewno z tartaku lub od pośrednika z certyfikatem.

 

Certyfikat FSC® lub PEFC – po co?

 

Dlaczego jednak miałbyś interesować się certyfikatem PEFC lub FSC®? W Polsce coraz więcej odbiorców biznesowych wymaga od swoich dostawców posiadania jednego z tych oznaczeń.

Wyobraź sobie, że prowadzisz tartak. Jeśli ostatecznie produkty wytworzone z Twojego drewna mają trafić do np. do IKEI lub na rynki zachodnie, to Twoi Klienci zapytają Cię o certyfikat.

Posiadając certyfikat FSC® lub PEFC poszerzysz więc pulę swoich potencjalnych Klientów, o tych którzy funkcjonują już w łańcuchu dostaw.  Co więcej w niektórych segmentach, firmy pomijają lub eliminują ze współpracy parterów, którzy nie posiadają certyfikacji FSC® lub PEFC. Możesz więc nawet nie wiedzieć, że klienci nie wybierają Twojej oferty z tego powodu.

Z drugiej strony niezależnie od Twojego zdania w Polskim społeczeństwie rośnie świadomość ekologiczna. Media coraz częściej poruszają kwestie związane z ochroną przyrody.

Coraz więcej ludzi gotowych jest też zapłacić za produkty, które zostały stworzone z poszanowaniem planety oraz zachowaniem wartości etycznych. Wiele firm korzysta z tego trendu od lat, coraz więcej chce wykorzystać szansę i dopasować się do potrzeb konkurencji.

Przykłady:

 • Producenci wymagają od swoich dostawców certyfikatu np. FSC® lub PEFC, a jego brak zamyka drogę do współpracy. Nie chodzi już tylko o ogromne sieci handlowe jak IKEA. Coraz częściej producenci mebli lub domów wchodzą do „łańcucha dostaw”, dlatego że wymagają tego od nich ich Klienci na zachodzie.
 • Klienci wybierając produkt z drewna lub opakowany w papier sprawdzają czy produkt ma oznaczenie FSC® lub PEFC. Sprawdź opakowania (z domieszkami papieru) swoich ulubionych produktów.
 • Firmy w działaniach marketingowych coraz częściej chwalą się posiadaniem certyfikatu FSC® lub PEFC. Ma to oznaczać sygnał dla konsumentów, że firma prowadzi działalność związaną z obrotem drewnem lub papierem w sposób świadomy.

Дізнайтеся більше про сертифікацію FSC® CoC.

Хотіли б ви дізнатись більше про FSC® CoC. Перегляньте нашу статтю: Що таке сертифікація FSC® CoC?

Certyfikat FSC® lub PEFC kto powinien się certyfikować?

 

Oczywiście żaden certyfikat nie zagwarantuje sukcesu Twojego biznesu. Jeśli jednak operujesz w branży związanej z drzewem lub papierem, rozważ certyfikację. Może dzięki temu poszerzysz zakres swoich potencjalnych Klientów lub uzyskasz ważny dla siebie kontrakt.

W jakich branżach najczęściej spotkasz certyfikat FSC® lub PEFC ? 

Branża drzewna:

 • Lasy i dostawcy drewna
 • Zakłady usług leśnych i tartaki
 • Zakłady przetwórstwa drewna
 • Producenci komponentów z drewna
 • np. laminaty, fornir, kołki meblowe, fronty
 • Producenci mebli

Branża budowlana:

 • Producenci domów drewnianych
 • Producenci elementów konstrukcyjnych
 • Producenci więźby dachowej
 • Producenci okien i drzwi

Branża papiernicza i opakowaniowa:

 • Producenci papieru / Papiernie
 • Drukarnie np. katalogi, książki, etykiety
 • Producenci opakowań papierowych lub z domieszkami
 • Producenci opakowań drewnianych lub z elementami
Transport i magazynowanie (drewno i papier):
 • Magazynowanie drewna lub papieru
 • Pośrednictwo w obrocie drewnem i papierem

Certyfikat FSC® i PEFC – który wybrać?

Jeśli masz możliwość, porozmawiaj ze swoimi klientami oraz dostawcami i zapytaj ich, który certyfikat posiadają. Jeśli planujesz eksport produktów na zachód, zapytaj swoich potencjalnych odbiorców o wymagany certyfikat. Jeśli starasz się o kontrakt z dużą siecią handlową sprawdź wymagania dla dostawców.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Twoja firma uzyskała oba certyfikaty. Ważne jednak z Twojego punktu widzenia jest to, jak często je wykorzystasz i na jakie zyski z obrotu certyfikowanym drewnem i produktami pochodnymi możesz liczyć.

Pamiętaj jednak, że zdobycie certyfikatu zajmuje kilka tygodni. Jeśli planujesz rozwój biznesu oparty o jeden z łańcuchów dostaw, warto wziąć to pod uwagę. Certyfikatów nie można przyznać ze wstecznymi datami. Obecnie w Polsce 2675 posługuje się certyfikatem FSC® oraz 847 certyfikatem PEFC. Stan na pierwszy kwartał 2020r.

Отримайте сертифікат FSC® CoC

Більше інформації про сертифікацію можна знайти за посиланням: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Хочете дізнатись більше про сертифікацію PEFC? Посилання:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

Chcesz wiedzieć więcej nt. certyfikacji FSC® CoC / PEFC?

Sprawdź nasze darmowe publikacje:

Ви зацікавлені в сертифікації PEFC / FSC? Ви хочете знати більше? 
Я відповім на ваші запитання, проконсультую та запропоную рішення з урахуванням ваших потреб.

Напишіть або зателефонуйте:

Якуб Хабрашка
Спеціаліст з сертифікації та навчання
пошта: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
телефон: 505 424 202

 

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22