24. Сер 2020

Czy Bow-Tie zmieni mój dzień?

Jutro czeka mnie ciężki dzień. Fascynujący, ale niełatwy. Do tego jeszcze ta fatalna pogoda. Rozpoczynamy realizację nowego projektu. Ostatnie dni upłynęły na doprecyzowaniach zakresu… Ma aż tak padać??? …w walce o budżet i pogodzeniu się z datą realizacji.

Co zrobić, projekt, to projekt. I do tego ze śniegiem? Muszę się ogarnąć rano, żeby dojechać na czas. Spóźnienie w pierwszy dzień to zła wróżba. Trzeba będzie wcześniej wstać. Może wystarczy lekkie śniadanie, potem coś przekąszę w pracy. Nie, jeżeli nie zjem, raz, że nie będę miał mocy, dwa że będę marudził cały dzień, a raczej nie chciałbym tego robić zespołowi.

Ufff, przecież od tygodnia przynoszą kanapki, więc coś sobie kupię, a obiad zjemy razem z grupą projektową. Doskonały pomysł, przełamiemy lody z nowymi i będzie siła do posiedzenia chwilę dłużej. Przecież przed nami pierwszy przegląd ryzyk z całym zespołem. Eeeh, wprowadzili nowinkę! No trudno, jakoś damy radę.

Scenariusze ryzyka

Scenariusz. Słowniki w pierwszej kolejności podpowiadają nam definicję powiązaną z kulturą. Kinem, teatrem, telewizją. Stanowi opis przebiegu akcji, uwzględniający zarys sytuacji i postaci , dodatkowo może zawierać sposób realizacji przedstawienia służący do przygotowania technicznego planu realizacji. Nieco bardziej ogólna definicja opisuje go jako opis możliwych działań i zdarzeń w przyszłości.

 

To co łączy i uzupełnia te dwie przykładowe definicje, patrząc z perspektywy biznesowej, to próba opisania przyszłości, nadmieńmy, że wraz z interesariuszami, koniecznymi zasobami i wymaganiami stojącymi przed realizacją zadania. Próba przedstawiająca realizacje możliwych działań i konsekwentnie możliwe zdarzenia. Planowanie scenariuszowe można opisać jako zdyscyplinowany sposób wyobrażania sobie możliwych wariantów przyszłości.

Zatem co łączy wieczorne rozmyślania i planowanie scenariuszowe? Bardzo wiele, szczególnie, kiedy nabędziemy odpowiedniej wiedzy pozwalającej zrozumieć mechanizmy i zależności wynikające z takiego sposobu myślenia.

 

Planowanie scenariuszowe

Planowanie scenariuszowe pozwala w zrozumiały i czytelny sposób zaprezentować przyszłe stany i ścieżki rozwoju. Jego celem jest lepsze zrozumienie logicznych kroków, które prowadzą do różnych scenariuszy zdarzeń, pomoc w rozwijaniu kompleksowej i elastycznej strategii postępowania oraz wsparcie w lepszej adaptacji do zmian. Zarządzanie ryzykiem to jeden z obszarów, dla których planowanie scenariuszowe, z uwagi na adekwatność, logikę, łatwość prezentacji oraz czytelność rozwiązania, dostarcza niebagatelną wartość w skutecznym zarządzaniu.

 

Bow-Tie czyli analiza muszki

Jednym z najbardziej popularnych narzędzi korzystających z dobrodziejstw planowania scenariuszowego jest technika Bow-Tie, Analiza Muszki, której nazwa wywodzi się od podobieństwa diagramu decyzyjnego do synonimu męskiej wytworności, muchy męskiej.

W uproszczeniu Bow-Tie to sposób analizy, który porządkując w logiczny ciąg cele-ryzyka-przyczyny-skutki, pozwala sprawnie i skutecznie zaprezentować ryzyko oraz wskazać skutecznie ścieżki zarówno zapobiegające jego wystąpieniu jak i zmniejszające skutki w przypadku materializacji.

Ten sposób i metodyka pracy pozwala przygotować się na nadchodzące wyzwania, zapewni wymierne rezultaty Twojemu zespołowi… oraz pozwoli spokojnie przespać noc, przed nowinką, jaką jest analiza ryzyk, która przyprawiać może wieczorami niejednego menedżera o ból głowy.

Autor tekstu: Łukasz Góraczyk

Łukasz Góralczyk

Z zamiłowania i profesji menedżer ryzyka, z zainteresowania - menedżer projektów (z nieczęsto widzianą certyfikacją IPMA Train-The-Trainer i już całkiem zwyczajną PRINCE2Practitioner oraz szkoleniami PMI),  z sentymentem i z wykształcenia do finansów i rachunkowości.

Prowadzi projekty szkoleniowe i warsztaty z zarządzania ryzykiem, BCM i BIA, podczas których zachęca do lateralnego myślenia, innowacyjności oraz krytycznego spojrzenia na świat i wyzwania oraz do odrobiny pokory, kiedy pojawia się szansa i można się czegoś nauczyć.

Wspólnie z Quality Austria-Polska dzieli się wiedzą i doświadczeniem podczas webinarów i szkoleń online z zakresu zarządzania ryzykiem w projekcie.

Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

       Nasi trenerzy, praktycy zarządzania ryzykiem przygotowali dla Ciebie skondensowaną dawkę najbardziej potrzebnych informacji, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z problemami NATYCHMIAST.

Podczas szkolenia nauczysz się korzystać z narzędzia Bow-Tie і Полотно ISO w celu analizy scenariuszy ryzyka.

Twoje umiejętności potwierdzimy imiennym certyfikatem.  Dodatkowo otrzymasz od nas voucher

o wartości 500 zł na szkolenie stacjonarne.

Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22