24. Сер 2020

Метелик - підхід до ризику

Czy nie zastanowiło Cię, dlaczego normy dla systemów zarządzania (jak np. ISO 9001, ISO 14001….) w miejsce twardego wymagania „analizuj ryzyko”, opierają się na podejściu do ryzyka określonego jako „risk based thinking”?

W zasadzie to tak byłoby prościej, prawda?

Postawić wymaganie - określ ryzyka i podejmij działania, i w taki sposób mielibyśmy tabelki „z ryzykiem” ciągle aktualne. Rzec by można uniwersalne, ponieważ wykazaliśmy się sprytem i określiliśmy ryzyka na tak wysokim poziomie i niskim wpływie (przecież nie mam na to wpływu), że nie musimy nic zmieniać na przestrzeni lat. Hurra!

 

A ryzyko? Cóż, przecież przydarza się innym nie nam

Tylko, że to tak nie działa. Albo mówiąc dokładniej nie da się w ten sposób zbudować organizacji systemu zarządzania, która w sposób świadomy będzie postępowała z ryzykiem. Świadomy i przynoszący efekty realne, a nie uniwersalność tabelek i ich trwałość.

Jeżeli więc, myślisz o praktycznym podejściu i nie lubisz robić czegoś sobie a muzom, to rozpocznij od zrozumienia mechanizmu przyczynowo - skutkowego. Ważne jest to dla Ciebie dlatego, że prowadzona działalność wymaga szeregu decyzji do podjęcia lub ich zaniechania, ale to też działanie.

Skoro działania to i skutki, czasem trudne do przewidzenia. Przyrównaj to do zasady Newtona – gdzie w dużym uproszczeniu: każdej akcji towarzyszy reakcja, wobec czego w wyniku działania możesz oczekiwać skutków pozytywnych lub negatywnych.

W zakresie podejścia do ryzyka powinieneś te rozmyślania rozwinąć do perspektywy przyczyna – ryzyko – skutek i wspomóc się narzędziami, które pozwolą te perspektywy połączyć i zobrazować.

Dzięki temu wraz z zespołem w firmie lub z osobami zainteresowanymi (np. właścicielami procesów/ryzyka) osiągniecie wspólny punkt widzenia. Łatwiej będzie Ci prowadzić burzę mózgów mając pod ręką dobre narzędzie, gdzie dzięki wizualizacji budujesz świadomość istnienia mechanizmów. Bo to właśnie umiejętność spostrzegania zagrożeń i przygotowania organizacji na ich wystąpienie pozwalają na zwiększenie poczucia kontroli, szczególnie w sytuacji wystąpienia przeciwności losu.

Możesz do tego celu użyć metody BowTie. Narzędzia, które spełnia wyżej wymienione założenia do pracy nad ryzykiem i poprzez zmapowanie pozwala na szerokie spojrzenie na scenariusze jak na obraz przyszłości.

Nauczysz się zastosowania cennego narzędzia, które uzupełnione o ilościową ocenę ryzyka da Ci pogląd na prowadzoną działalność dla podejmowania decyzji i modyfikowania strategii.

Autor tekstu: Michał Kubista

Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

       Nasi trenerzy, praktycy zarządzania ryzykiem przygotowali dla Ciebie skondensowaną dawkę najbardziej potrzebnych informacji, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z problemami NATYCHMIAST.

Podczas szkolenia nauczysz się korzystać z narzędzia Bow-Tie і Полотно ISO w celu analizy scenariuszy ryzyka.

Twoje umiejętności potwierdzimy imiennym certyfikatem.  Dodatkowo otrzymasz od nas voucher

o wartości 500 zł na szkolenie stacjonarne.                                 

Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22