19. Сер 2020

Audytor wewnętrzny szkolenie – czym się kierować przy wyborze? 6 praktycznych wskazówek dla każdego

Często na myśl o szkoleniach przypominają nam się lata szkolne. Nie raz też powracają wspomnienia o przedmiocie, którego nauka sprawiała wiele problemów. Czy zastanawiałeś się dlaczego tak było? Niezależne od tego do jakich wniosków doszedłeś, wiesz jedno – nie chcesz przechodzić przez to ponownie, gdy weźmiesz udział np. w szkoleniu audytora wewnętrznego. Co zrobić, by zamiast męczyć się na szkoleniu cieszyć się jego owocami?

 

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego szkolenia na audytora wewnętrznego (i nie tylko). Stosując się do naszych porad na pewno wkrótce weźmiesz udział w szkoleniu, które spełni Twoje oczekiwania.

1. Postaw na warsztatową formę

Naprawdę uważasz, że wiedza teoretyczna jest taka ciekawa? Owszem, jest to niezbędny element, ale bez przesady. Co z tego, że weźmiesz udział w szkoleniu audytora wewnętrznego ISO i poznasz wiele pojęć związanych z tematem? Poznasz wymagania norm ISO (np. ISO 9001, ISO 14001 itd.), dowiesz się na czym polega praca audytora wewnętrznego, będziesz znał etapy procesu audytowania itd. (o ile wcześniej nie znuży Cię monotonia i nadmiar informacji). Po takim szkoleniu zostaniesz „mistrzem słowa” (pod warunkiem, że uda Ci się przyswoić całą wyłożoną teorię), ale nadal nie będziesz wiedział jak zdobytą wiedzę wykorzystać w codziennej pracy audytora wewnętrznego.

W QAP stawiamy na praktyczne (warsztatowe) podejście, a teorię ograniczamy do niezbędnego minimum. Oczywiście, podstawowa wiedza jest potrzebna do opanowania pewnych elementów (np. zaznajomienie się z zakresem wymagań danej normy ISO, by móc później wykorzystać ją w ćwiczeniach, albo poznać ogólną charakterystykę audytora wewnętrznego, by każdy laik wiedział jakie warunki musi spełnić), ale to poprzez praktykę uczysz się najwięcej (nieraz nawet o tym nie wiedząc).

 

Podczas szkoleń audytora wewnętrznego ISO przeprowadzamy liczne ćwiczenia i studia przypadków, które pomogą Ci zrozumieć niezbędne zagadnienia związane z pracą audytora, realizacją audytów wewnętrznych i nie tylko. Nasi trenerzy starają się jak najlepiej zobrazować przytaczaną wiedzę. Dzięki ich doświadczeniu są w stanie przytoczyć liczne przykłady, które na pewno utkwią Ci w pamięci i pomogą w codziennej pracy np. audytora wewnętrznego ISO.

 

2. Zwróć uwagę czy możesz zadawać pytania, dyskutować, rozmawiać z trenerem

Zdarzyło Ci się kiedyś przygotowywać referat do szkoły? Pewnie pamiętasz jak pod koniec prelekcji pojawiało się słynne hasło: „czy są jakieś pytania”… i szczerze – naprawdę chciałeś, by któryś z kolegów zadał pytanie związane z Twoją wypowiedzią? Zapytanie bywało raczej retoryczne, bo w duchu powtarzałeś sobie „oby nie było żadnych pytań”.

 

Niestety, nadal realizowane są szkolenia w podobnym stylu: trener wykłada teorię, może pojawią się jakieś przykłady, czasem realizowane jest ćwiczenie. Szkolenie się kończy, trener pyta czy wszystko jest zrozumiałe, czy są pytania…. no i właśnie.

 

Pojawiają się różne scenariusze, bo:

 • albo pytania nie padają (każdy myśli już o wyjściu z sali lub trener nie ma czasu)
 • albo pojawiają się pytania, na które uzyskujemy ogólnikowe odpowiedzi,
 • albo…. może i pytań byłoby sporo, ale zwyczajnie nie ma już czasu na ich omawianie.

 

To tylko przykłady, ale pewnie nie raz doświadczyłeś właśnie takiego podejścia. Zdarza się i tak, że trafi się trener, który najzwyczajniej w świecie nie lubi, gdy zadawane są mu pytania. W końcu co innego przygotować się do prowadzenia szkolenia, a co innego być gotowym do udzielania odpowiedzi na wątpliwości uczestników w czasie rzeczywistym.

W QAP staramy się, by podczas szkoleń audytora wewnętrznego dyskusji było jak najwięcej. Nasi trenerzy nie boją się zadawanych pytań – wręcz przeciwnie, sami zachęcają do ich zadawania, przedstawiania wątpliwości, inicjują dyskusje.Takie podejście przynosi wiele korzyści, bo np.:

 • Masz bezpośredni kontakt z trenerem,
 • Możesz zadawać pytania, które Cię nurtują, by trener mógł zaspokoić Twoje wątpliwości i podsunąć możliwe rozwiązania,
 • Poznać opinie innych uczestników oraz ich podejście do danego problemu (kto wie, może właśnie wtedy „zaświeci Ci się lampka” z nowym pomysłem do wykorzystania w Twojej firmie?),
 • Możesz dowiedzieć się jak inne firmy radzą sobie z podobnymi problemami.

 

Prawda, że taka forma jest znacznie lepsza niż słuchanie samego wykładu? Po takim szkoleniu nie tylko zyskasz potrzebną wiedzę (przecież wykonując ćwiczenia i poznając przykłady przyswajasz wiedzę, której nawet nie musisz się uczyć), ale i zyskasz spokój oraz potrzebne informacje. Tak, tak, spokój – możliwe, że jesteś kłębkiem nerwów, bo w pracy jako audytor wewnętrzny masz do rozwiązania problem, a właśnie dzięki dyskusji z trenerem i innymi uczestnikami wpadłeś na pomysł jak sobie z nim fachowo poradzić.

3. Sprawdź czy dzięki szkoleniu zyskasz praktyczne narzędzia do wykorzystania w Twojej pracy audytora

Wiele szkoleń audytora wewnętrznego opiera się na szablonowym programie. Też odnosisz wrażeni, że po szkoleniu wiesz tyle samo co przed i nie przyniosło Ci ono jakiejś dodatkowej wartości? Szkolenie odbyłeś, masz dokument potwierdzający i… tyle.

 

Nawet jeśli podczas szkolenia audytora wewnętrznego przedstawiono pewne narzędzia to nadal czujesz niedosyt, bo „to wszystko już było”. Dlatego przy wyborze szkolenia audytora wewnętrznego zwróć uwagę, czy ma ono do zaoferowania coś odmiennego, dzięki czemu wyjdziesz z zajęć z nowym spojrzeniem np. na swoją firmę.

Nie tak dawno, firma QAP przy współpracy z ekspertami i trenerami opracowała bardzo praktyczne narzędzie. Mowa tu o modelu ISO Canvas, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sam model ma wiele zastosować – jego wykorzystanie sprawi m.in., że:

 • będzie Ci łatwiej zapanować nad Systemem Zarządzania w Twojej firmie
 • będziesz miał wizualny pogląd na zależności między np. procesami zachodzącymi w firmie,
 • Twoja komunikacja z Zarządem będzie bardziej usprawniona, jasna i konkretna (wreszcie kierownictwo zrozumie co Ty, jako audytor wewnętrzny masz im do przekazania).

 

Oczywiście, praktycznej pracy z modelem ISO Canvas nauczysz się również przy okazji uczestniczenia w szkoleniach audytora wewnętrznego. Wówczas będziesz miał okazję zobaczyć model „w akcji” m.in. jak sprawdza się na konkretnych przykładach i jak wykorzystać go w codziennej pracy.

 

Академія QAP - аудитор інтегрованої системи управління

Це не просто черговий триденний навчальний курс, наповнений порожньою теорією.

Під час зустрічей ми навчаємо, як розвиватися 5 найважливіших компетенцій аудитора інтегрована система управління (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001), завдяки якій внутрішні аудити приносять реальну цінність компанії.

Навчання проводиться у змішаній версії (так званий змішаний навчальний процес), поєднуючи записи в режимі он-лайн, он-лайн зустрічі та практичні семінари у навчальній кімнаті.

Перше видання вже в жовтні 2020 року. Перевірте деталі за посиланням нижче.

4. Postaw na szkolenia organizowane w małych grupach

Może pamiętasz z czasów szkolnych lub studenckich jak na zajęciach rozwiązywało się zadania, a następnie każdy miał przedstawić swoje rozwiązania. Gdy grupa liczyła 20 lub więcej osób, nie było szans, by każdy mógł się zaprezentować. W efekcie wychodziłeś z zajęć nie wiedząc czy Twoje rozwiązanie było prawidłowe.

 

Niestety, duże grupy uczestników są również powszechne w przypadku szkoleń audytora wewnętrznego ISO. Nie zawsze, ale jednak – dlatego ważne, byś zwrócił uwagę na liczebność grupy szkoleniowej. W dużej grupie pracuje się tak naprawdę „z elitą” (czyli najbardziej aktywnymi osobami). Pozostali uczestnicy idą „w odstawkę”, bo najzwyczajniej w świecie czas szkoleniowy nie pozwala na zaangażowanie i aktywny udział wszystkich osób.

 

Wybieraj szkolenia, które organizowane są w małych grupach. Dla przykładu, firma QAP stara się, by ilość uczestników szkoleń audytora wewnętrznego nie przekraczała 12 - 16 osób. Jest to optymalna ilość, by szkolenie było miarodajne. Dzięki takiemu podejściu, trener m.in.:

 • nawiązuje kontakt z każdym z uczestników,
 • może przeprowadzać ćwiczenia indywidualne i w małych grupkach a następnie wysłuchać i odnieść się do rozwiązań każdego z uczestników,
 • przeprowadza dyskusje przy zachowaniu kulturalnej rozmowy (im większa ilość osób, tym większy szum i chaos na sali)
 • jest w stanie odpowiedzieć na pytania każdego uczestnika.

 

Z kolei Ty, jako uczestnik:

 • masz możliwość zadawania pytań i wysłuchania odpowiedzi trenera
 • możesz być pewny, że gdy przedstawisz swoje rozwiązania i pomysły – zostaniesz wysłuchany przez trenera
 • również, gdy będziesz miał wątpliwości lub coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe – trener przybędzie Ci z pomocą.

 

Jak widzisz, korzyści z szkoleń w małych grupach jest bardzo wiele. Na pewno można ich jeszcze sporo wymienić. Jednak dla Ciebie, jako uczestnika, najważniejsze powinno być to, że w końcu będziesz miał możliwość porozmawiania z fachowcem na nurtujące Cię tematy związane np. z audytowaniem systemów zarządzania.

 

5. Wybierz szkolenie, które zaspokoi Twoje konkretne potrzeby

Ile razy zdarzyło Ci się, że czytając program – szkolenie wyglądało obiecująco, a wychodząc z sali szkoleniowej czułeś niedosyt i rozczarowanie? Szkolenia otwarte audytora wewnętrznego są z reguły tak opracowywane, by były uniwersalne i mogły z nich skorzystać każde osoby, niezależnie od branży czy też pełnionego stanowiska w pracy.

 

Niestety z szkoleniami zamkniętymi często jest podobnie – są na tyle ogólne, by móc je realizować dla każdego Klienta. Czy jesteś pewien, że będziesz zadowolony z takich szablonowych szkoleń? Oczywiście, czasem spełnią Twoje oczekiwania, ale nie zawsze tak musi być. Dlatego jeśli masz możliwość wyboru, postaw na szkolenie, które konkretnie „odpowie na Twoje potrzeby”.

Stawiamy na zadowolenie Klientów i każdego z nich traktujemy indywidualnie. Podobnie jest w przypadku realizowanych szkoleń audytora wewnętrznego. Naturalnie, pewne elementy są na tyle niezbędne, że pozostają stałe w przypadku każdego szkolenia.

 

Jednak stawiamy nacisk na zaspokojenie potrzeb Klienta i każde szkolenie dopasowujemy do indywidualnych potrzeb. Jest to możliwe dzięki przeprowadzeniu rozmów trenera QAP z danym Klientem. Dzięki temu, trener jest w stanie przygotować warsztat w taki sposób, by firma wyniosła jak najwięcej korzyści.

 

Często podczas szkoleń zamkniętych uczestnicy pracują na przykładach i dokumentach swojej firmy - dzięki temu łatwiej jest im zrozumieć problematyczne zagadnienia i znaleźć rozwiązania na pojawiające się wątpliwości.

 

Більше інформації про компетенцію аудитора.

Ви хочете знати більше. Перегляньте нашу статтю: https://www.qualityaustria.com.pl/auditor-iso-jak-zostac-auditorem-wewnetrznym/

6. Sprawdź, czy dzięki szkoleniu rozwiniesz najistotniejsze kompetencje audytora ISO

Niezależnie od tego, czy dopiero planujesz zostać audytorem wewnętrznym, czy też już nim jesteś i chcesz się dokształcać – powinieneś skoncentrować swój rozwój na konkretne obszary. Są to:

 • Norma ISO (np. ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001 itd.)
 • Стандарт ISO 19011
 • М'які навички
 • Галузеві компетенції
 • Ставлення

Oczywiście, niektóre z tych obszarów można rozwijać jedynie dzięki indywidualnej pracy nad sobą. Jednak w rozwoju pierwszych 3 (norma ISO, norma ISO 19011, kompetencje miękkie) mogą pomóc szkolenia.

 

Niestety nie każde oferowane na rynku szkolenie audytora wewnętrznego może okazać się pod tym względem wartościowe. Dlatego przy wyborze szkolenia zwróć uwagę czy dzięki niemu rozwiniesz wyżej wymienione kompetencje audytora ISO.

 

Szkolenia audytora wewnętrznego w QAP są tak przygotowane, by stawiały nacisk na rozwój powyższych kompetencji. Dzięki temu, jakość szkolenia jest znacznie większa, a Ty masz możliwość rozwijania umiejętności, które na pewno wykorzystasz w codziennej pracy audytora wewnętrznego.

 

Rozwój w obszarze norm ISO (ISO 9001, ISO 14001 itd.) oraz wymagań dla audytorów ISO 19011 jest dla Ciebie pewnie dość oczywisty. Jednak powinieneś wiedzieć, że kompetencje miękkie są również bardzo przydatne w codziennej pracy audytora wewnętrznego. Dzięki ich rozwijaniu możesz np. poprawić komunikację, czy też nauczyć walczyć się ze stresem. Wszystkie te elementy uwzględniane są w szkoleniach audytora wewnętrznego w QAP.

 

PODSUMOWANIE

Niezależnie od tego, czy szukasz szkolenia audytora wewnętrznego ISO, czy też jesteś zainteresowany innym obszarem tematycznym - najważniejsze, byś wybrał takie, z którego będziesz zadowolony.

 

Rynek oferuje wiele szkoleń z interesującego Cię zakresu, jednak nadal wiele zależy tylko i wyłącznie od Twojego wyboru. Dla większości osób najważniejszym (a co gorsza – nieraz jedynym) wyznacznikiem jest cena. Oczywiście jest to ważny czynnik, jednak pamiętaj, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością. Dlatego przy wyborze szkolenia zwróć również uwagę co innego (oprócz zaoszczędzonych pieniędzy) możesz zyskać.

 

Jesteśmy pewni, że powyższe wskazówki ułatwią Ci wybór tego właściwego dla Ciebie szkolenia.

Autor tekstu i rysunków: Barbara Korpała

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22