05. Sie 2020

Twój klient widzi certyfikat FSC® oraz PEFC na co dzień

FSC®/PEFC – dla jednych symbol legalności źródła pochodzenia drewna, z którego powstał dany produkt. Dla innych z kolei, mało istotny (nie raz nic nieznaczący) znak. Do drugiej grupy możemy zaliczyć nieuświadomionych producentów m.in. wyrobów drewnianych lub tych, którzy uważają, że certyfikacja FSC®/PEFC ich nie dotyczy i do niczego się ona nie przyda. A przecież warto sobie uświadomić, że Twój potencjalny Klient widzi znak certyfikacji FSC®/PEFC na co dzień.

Dla przypomnienia, znakiem FSC®/PEFC oznacza się produkty, które powstały z materiałów (głównie drewna) pochodzących z lasów certyfikowanych. Gdzie możemy spotkać się z takim znakiem? Wszędzie…. i to dosłownie. Chociażby w znanych sieciach supermarketów, znak FSC®/PEFC jest widoczny na opakowaniach kartonowych niemal na każdej półce. Na chusteczkach higienicznych, mleku, sokach, herbacie… można by tak wymieniać w nieskończoność. Podczas robienia zakupów warto rozejrzeć się wokół siebie, by samemu się o tym przekonać.

Gdzie można spotkać znak FSC®/PEFC?

 

Oznaczenie FSC®, które umieszczane jest na produktach, składa się z elementów obowiązkowych:

  • Loga FSC®,
  • Adresu strony internetowej FSC®,
  • Tytułu i tekstu etykiety,
  • Kodu licencyjnego FSC®,

oraz rodzaju produktu, który jest obowiązkowy tylko w określonych sytuacjach.

Zdobądź certyfikat FSC® CoC

Więcej informacji o certyfikacji znajdziesz pod linkiem: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji PEFC? Link:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

W zależności od materiałów z jakich powstał dany wyrób, etykiety FSC® mogą przyjąć różną formę. Wyróżniamy trzy rodzaje etykiety FSC®:

 

1. FSC® 100% – taka etykieta mówi o tym, że dany produkt lub wszystkie jego elementy został wykonany z drewna (lub innych materiałów niedrzewnych leśnych) pochodzącego tylko z lasów certyfikowanych zgodnie z systemem FSC®.

 

 

2. FSC® Recycled – etykietą oznaczane są produkty, które powstały z materiałów wtórnie przetworzonych (tzn. pochodzących z recyklingu).

 

 

3. FSC® Mix – etykieta ta oznacza, że co najmniej 70% materiału wykorzystanego do produkcji danego produktu, stanowi drewno pochodzące z lasów certyfikowanych zgodnie z systemem FSC®.

 

Organizacja, która chce wykorzystywać znak towarowy FSC® musi mieć ważny certyfikat FSC® oraz ważną umowę licencyjną, która zezwala na używanie tego znaku.

Więcej informacji o certyfikacji FSC® CoC.

Chcesz wiedzieć więcej o FSC® CoC. Sprawdź nasz artykuł: Co to jest certyfikat FSC® CoC?

Jak wygląda etykieta PEFC?

 

Producenci wyrobów drewnianych umieszczają znak PEFC na wytwarzanych produktach w celu promocyjnym – to znaczy by oznajmić, że dane wyroby pochodzą z lasów, które z kolei zarządzane są w trwały i zrównoważony sposób.

Standardowa etykieta PEFC jest przedstawiana w postaci dwóch drzew otoczonych kręgiem  oraz inicjału PEFC (Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej, z ang. Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes).

Wśród elementów wchodzących w skład loga, wyróżniamy:

1. Elementy obowiązkowe:

  • Logo PEFC
  • Symbol ™ zastrzeżonego znaku towarowego przy logu PEFC
  • Numer licencyjny, który jest identyfikatorem danego użytkownika znaku PEFC

2. Elementy nieobowiązkowe:

  • Udział procentowy materiału certyfikowanego w określonym produkcie (minimum 70%)
  • Nazwa etykiety
  • Adresu strony internetowej PEFC

Należy też pamiętać, że numer licencyjny to nie to samo co numer certyfikatu.

Chcesz wiedzieć więcej nt. certyfikacji FSC® CoC / PEFC?

Sprawdź nasze darmowe publikacje:

 

nteresuje Cię certyfikacja PEFC/FSC? Chcesz wiedzieć więcej? 
Odpowiem na Twoje pytania, doradzę oraz zaproponuję rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz lub zadzwoń:

Jakub Habraszka
Specjalista ds. certyfikacji oraz szkoleń
mail: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
tel.: 505 424 202

 

No grid was found for: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22