08. Wrz 2020

ISO Canvas – System Zarządzania w praktyce

Szablon, który pomoże Ci zapanować nad Systemami Zarządzania, zaktualizować zależności w firmie i usprawnić komunikację z pracownikami i zarządem.

Przykład 1: Nowa maszyna na hali produkcyjnej

Wyobraź sobie typową sytuację w firmie produkcyjnej. Chcecie poprawić proces produkcyjny i w związku z tym uruchomiliście nowy projekt: zakup maszyny.

Trwają rozmowy z centralą i producentem. Chcecie znacząco zmienić jeden z głównych procesów. Czy jesteś pewny, że bierzesz pod uwagę wszystkie ważne zależności?

Więcej o takim  przypadku  znajdziesz w artykule:
Awantura o nową maszynę na hali w trzech aktach.

Przykład 2: Wdrożenie Systemu Zarządzania to jak układanie kostki Rubika

Chcesz wdrożyć System Zarządzania (ISO) w firmie.  Firma działa już kilka lat na rynku, ale z kilku względów chce wszystko poukładać i przy okazji uzyskać certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań ISO.

Jak się za to zabierzesz? Możesz co prawda samodzielnie przedzierać się przez punkty normy i tworzyć nowe dokumenty. Jednak, jeśli robisz to pierwszy raz, szybko zauważysz, że System Zarządzania to złożony mechanizm. Zmiany w jednym miejscu pociągają za sobą konsekwencje w innym.

To trochę jak z układaniem kostki Rubika. Ułożenie jednej jednokolorowej ścianki jest stosunkowo proste, ułożenie całej kostki wymaga wprawy i wiedzy na co zwrócić uwagę. Musisz wziąć pod uwagę różne zależności.

Dzięki ISO Canvas razem z zainteresowanymi stronami w firmie zrobisz szybką analizę stanu obecnego. Skupicie się na celach, przyjrzycie się głównym procesom i zasobom oraz już wykorzystywanym wskaźnikom. Przemyślicie powtarzające się problemy i zaprojektujecie wizję stanu docelowego.

Szablon ISO CANVAS – przestań opowiadać, zacznij pokazywać.

Żeby móc efektywnie rozmawiać, projektować i dostosowywać System Zarządzania do wymagań biznesu potrzebujesz wspólnego spojrzenia i wzajemnego zrozumienia wszystkich zaangażowanych stron.

W zależności od wielkości firmy stron będzie przynajmniej kilka:

  • Zarząd i cele strategiczne
  • Właściciele procesów i kierownicy
  • Auditorzy wewnętrzni
  • Pracownicy

Z pewnością wiesz, jak ciężkie jest przekonanie Zarządu i pracowników do przeczytania normy i co ważniejsze, zrozumienie jej w stopniu umożliwiającym wspólną dyskusję i wartościową współpracę.

ISO Canvas rozwiązuje ten problem i ułatwia wspólną pracę wielu osób nad Systemem Zarządzania i sprawnym funkcjonowaniem biznesu. (Małe przypomnienie, dla tych którzy już zapomnieli: ISO służy do wsparcia biznesu).

Wytłumaczenie szablonu ISO Canvas zajmie tylko kilka minut. Samo narzędzie ma jednak ogromne możliwości wykorzystania. Możesz dzięki niemu  ułatwić m.in.:

  • Planowanie wdrożenia nowego Systemu Zarządzania,
  • Przygotowanie modyfikacji obecnego Systemu,  tak aby stał się przydatny,
  • Prowadzić przegląd zmian w firmie i na tej podstawie dostosowywać system do realnych potrzeb firmy

i wiele innych.

Niezależnie od tego czy pracujesz z grupą specjalistów od systemów zarządzania, wdrażasz nowych pracowników  czy tłumaczysz audytorom ich cele w najbliższym audycie – ISO Canvas ułatwi Ci pracę. Teraz będziesz mógł pokazać, czego oczekujesz i co zmieni się w firmie w najbliższym czasie.

Gdzie możesz zastosować szablon ISO Canvas ?

Szkolenia wewnętrzne z Systemu Zarządzania

Koniec z nudnymi prezentacjami i pokazywaniem schematów, które rozumiesz Ty i trzech Twoich współpracowników z Działu Jakości. Teraz możesz zaangażować pracowników – niezależnie od szczebla - w aktywne dyskusje o systemie zarządzania, procesach, dokumentacji, problemach jakości i planowanych zmianach. Dzięki szablonowi ISO Canvas szybko i sprawnie wytłumaczysz audytorom wewnętrznym oraz konsultantom zewnętrznym swoje cele i potrzeby.

Wsparcie w prezentacji dla Zarządu

Niezależnie od tego czy przekonujesz Zarząd do nowych inwestycji, wyjaśniasz przyczynę napotkanych problemów czy przekonujesz Zarząd do czasu wdrożenia nowej normy - ISO Canvas pomaga w wizualizowaniu, wzajemne zrozumienie i konstruktywną dyskusję.

Wdrożenie Systemu Zarządzania (ISO)

Dzięki szablonowi łatwiej zrozumieć powiązania punktów normy z działającymi już procesami i projektami w firmie i w ten sposób ustalić co jest potrzebne. Dzięki ISO Canvas w stosunkowo szybki sposób – niezależnie czy jako konsultant czy Pełnomocnik – przeprowadzisz rozmowę z Zarządem
i pracownikami firmy na temat potrzeb użycia Systemu Zarządzania (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 50001).

Integracja Systemów Zarządzania

Za pomocą wizualnego szablonu łatwej będzie Wam zestawić powiązania między systemami oraz ustalić, co i jak trzeba zmienić, żeby dostosować System Zarządzania do porządnie przeprowadzonej integracji.

Jak korzystamy z ISO Canvas w Quality Austria-Polska?

 

Szkolenia dla auditorów i pracowników:

My korzystamy z ISO Canvas głównie podczas szkoleń. Dzięki temu łatwiej nam wytłumaczyć przyszłym lub obecnym Auditorom wewnętrznym, jaka jest ich rola i cele.

Szkolenia ISO dla Zarządu

Łatwiej nam też wytłumaczyć Zarządom i Kierownikom, jak wykorzystać System Zarządzania do realizacji strategii i poprawy biznesu. Dawno już odeszliśmy od omawiania punktów normy i opowiadania o odległych ideach, które do nikogo nie przemawiają i nudzą.  Zarządom pokazujemy odpowiedzialności, możliwości i wpływ na finanse. Największą satysfakcję mamy, gdy już podczas samej prezentacji jesteśmy pomóc zrozumieć naszym Klientom, że nie korzystając optymalnie z Systemu Zarządzania tracą realne, często spore pieniądze.

Rozmowy z Klientami

Często też pokazujemy ISO Canvas naszym potencjalnym Klientom. Łatwiej nam w ten sposób wyjaśnić, na jakie korzyści mogą liczyć przechodząc do naszej jednostki do certyfikacji Systemu Zarządzania oraz co nas różni od konkurencji.

Jak zacząć pracę z ISO Canvas?

 

Mam nadzieję, że udało nam się przekonać Cię, że warto użyć ISO Canvas i sprawdzić jego możliwości.

Jeśli podoba Ci się nasza idea ISO Canvas i chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do bezpłatnego pobrania materiałów edukacyjnych oraz zapisania się na webiar, gdzie pokażemy szablon ISO Canvas w akcji. Rozpoczęcie pracy z ISO Canvas to trzy proste kroki. Żeby zrozumieć samą ideę potrzebujesz dosłownie kilka minut.

Pobierz ISO Canvas

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22