10. Sie 2020

FSC® CoC oraz PEFC – najczęściej zadawane pytania dotyczące certyfikacji

Mówiąc certyfikacja FSC® CoC oraz PEFC często spotykamy się z paniką związana z wielkimi słowami jak certyfikacja, audit systemu, dokumentacja oraz złożone wymogi. Czy aby na pewno certyfikacja norm FSC® CoC oraz PEFC, jest dla większości organizacji skomplikowana? W krótkiej formie pytań i odpowiedzi postaramy się wyjaśnić większość zagadnień, które spędzają sen z powiek osobą starającym się o certyfikat FSC® CoC i/lub PEFC. 

Jak uzyskać certyfikat FSC® CoC lub PEFC?

 

Do uzyskana certyfikatu musisz wypełnić 3 kroki, które pozwolą Twojej organizacji uzyskać certyfikat FSC® CoC lub/i PEFC:

Krok 1. Musisz mieć dostęp do certyfikowanego surowca. Każda organizacja ubiegająca się o certyfikat FSC® CoC lub PEFC musi posiadać dostawcę z ważnym certyfikatem kontroli łańcucha dostaw CoC. O ile w przypadku tartaków sytuacja jest dosyć prosta, ponieważ Lasy Państwowe posiadają certyfikację, problem może pojawić się dla innych producentów. Samo wyszukanie dostawcy nie będzie stanowić problemu, ponieważ każda z organizacji posiada darmowy dostęp do bazy posiadaczy certyfikatów.

Sprawdź swojego dostawce lub znajdź nowego dla certyfikatu FSC® CoC:  https://info.fsc.org/certificate.php

Sprawdź swojego dostawce lub znajdź nowego dla certyfikatu PEFC: https://www.pefc.org/find-certified

Możesz również zaprosić swoich dostawców do certyfikacji grupowej, która znacznie ograniczy koszty związane z certyfikacją oraz zapewni Twojej organizacji certyfikowanego dostawcę.

Krok 2. Wdrożenie systemu zgodnego z normami FSC® CoC lub PEFC. Poważnie brzmiące słowo, wcale nie musi okazać się takie straszne. Przed podjęciem decyzji, czy będziesz komuś zlecać wdrożenie warto sprawdzić, czy nie jesteś gotów do certyfikacji, co znacznie ograniczy twoje koszty związane z certyfikacją.

Sprawdź, czy jesteś gotów do certyfikacji, wypełniając krótką checklistę: https://certyfikat-fsc.qualityaustria.com.pl/

 

Z naszych analiz wynika, że 80% organizacji posiada wystarczającą dokumentację oraz potrafi wykazać się niezbędną wiedzą podczas audit.

Krok 3. Przejść audit certyfikacyjny FSC® CoC / PEFC

Jak wygląda audit certyfikacyjny FSC® CoC / PEFC?

 

Proces certyfikacji jest podzielony na dwie fazy:

Audit FSCPierwsza faza jest fazą sprawdzającą przygotowanie organizacji do certyfikacji. Podczas tej fazy nasz auditor skupia się na wskazaniu elementów, które wymagają większej uwagi lub ewentualnej poprawy. Zgodnie z polityką Quality Austria – Polska nasi auditorzy, są w Twojej organizacji, by wesprzeć proces certyfikacji, nie przeszkodzić.

Druga faza auditu jest fazą (właściwą) certyfikacyjną. Auditor ocenia organizację, czy spełnia wymagania FSC® CoC/ PEFC. Jeśli druga faza nie wykaże niezgodności, zostaje przyznany certyfikat. Druga faza nie powinna zostać przeprowadzona wcześniej niż dwa tygodnie po pierwszej fazie oraz nie później niż 3 miesiące.

 

Więcej informacji o certyfikacji FSC® CoC.

Chcesz wiedzieć więcej o FSC® CoC. Sprawdź nasz artykuł: Co to jest certyfikat FSC® CoC?

Ile trwa proces certyfikacji?

Cała procedura certyfikacji FSC® CoC / PEFC zazwyczaj trwa od miesiąca do dwóch. Czas trwania certyfikacji uzależniony jest od przygotowania do certyfikacji oraz złożoności produkcji / procesów w Twojej firmie

Zdobądź certyfikat FSC® CoC

Więcej informacji o certyfikacji znajdziesz pod linkiem: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji PEFC? Link:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

Na ile przyznawany jest certyfikat FSC® CoC / PEFC?

Certyfikat jest przyznawany na 5 lat. Przez ten okres organizacja musi przechodzić co roku audity nadzorcze w celu utrzymania certyfikatu.

Ile kosztuje certyfikacja FSC® CoC / PEFC?

Jak w przypadku, każdej certyfikacji, koszt uzależniony jest od kilku parametrów:

  • złożoności produkcji / usług / sprzedażyKoszty FSC
  • wielkości organizacji
  • oceny ryzyka wynikającego z przedostania się niecertyfikowanego surowca do produktu certyfikowanego
  • pochodzenia surowca

Przykładowe koszty certyfikacji:

  • dla małej organizajcji o prostej złożoności: do 4 000 zł netto,
  • dla średniej organizacji: do 5 000 zł netto,
  • dla dużej organizacji: do 5 500 zł netto.

Interesuje Cię certyfikacja PEFC/FSC? Chcesz wiedzieć więcej? 
Odpowiem na Twoje pytania, doradzę oraz zaproponuję rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz lub zadzwoń:

Jakub Habraszka
Specjalista ds. certyfikacji oraz szkoleń
mail: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
tel.: 505 424 202

No grid was found for: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22