08. Wrz 2020

Fałszowanie żywności czyli: Kryzys, który rozbudza apetyt na niestrawną kreatywność

Korona-wirus zatrzymał większość z nas w domach na dobrowolnych lub przymusowych kwarantannach.Zanim jednak zaszyliśmy się w domowych pieleszach, przygotowaliśmy kilogramy zapasów żywieniowych: konserw, mrożonek, makaronów o papierze toaletowym nie wspominając.
Producenci i dystrybutorzy żywności są zapewne zachwyceni bo odnotowali rekordową sprzedaż, jednak do czasu kiedy zjemy wszystkie nagromadzone zapasy, wyniki sprzedaży mogą być niezbyt satysfakcjonujące.
Może się zatem okazać, że część producentów i dystrybutorów będzie zmuszona zrekompensować sobie straty oferując nam nieco zmodyfikowane produkty żywnościowe w stylu: „łosoś a’la chleb” lub „chleb a’la łosoś”, pełnokrwiste wegańskie hamburgery czy baraninę z kaczki…
Oczywiście przesadzamy, ale warto pamiętać, że fakt fałszowania żywności jest stary… jak sama ludzkość.

Dla przykładu…

Za czasów Hammurabiego (ok. 1750 r. p.n.e.) obowiązywał zakaz handlu piwem rozcieńczanym wodą. Ustalono konkretne proporcje, w jakich należy je przygotowywać.
Za określeniem proporcji ustalono też odpowiednie kary: Warzeniem piwa zajmowały się kobiety i to one ponosiły karę (wrzucenie ich do wody) za sprzedaż zafałszowanego piwa.

Starożytni blogerzy.

Z kolei, w czasach imperium grecko-rzymskiego, triumfy popularności święciło fałszowanie wina, które mieszano z wodą lub z winami gorszych gatunków.
Sprawą zajmowali się też prawdziwi eksperci: Marek Gawiusz Apicjusz, jeden z najbardziej znanych kulinarnych autorytetów starożytnego Rzymu - podawał receptę jak zafałszować wino czy, w jaki sposób poprawić jakość miodu.

W dziele „O Sztuce Kulinarnej” pisał:  Białe wino otrzymasz z czerwonego w ten sposób: do butelki wsypiesz mączkę z bobu lub wlejesz białko z trzech jaj i będziesz potrząsał nią bardzo długo. Następnego dnia wino będzie białe.

Wydaje się, że mimo upływu lat przepis nie stracił na swojej atrakcyjności, jednak nie sugerujemy abyście sami próbowali takich praktyk.

Upajająca inwencja.

Mówiąc o napojach alkoholowych, w obecnych czasach stykamy się z nieograniczoną inwencją twórczą:

 • dodawanie cukru trzcinowego i buraczanego do win,
 • dodawanie ekstraktów owoców bogatych w antocyjany ( barwienie win), np. ekstrakt z bzu  czarnego,
 • nieprawdziwa deklaracja odmiany winogron  i regionu  pochodzenia,
 • dodatek Lactobacillus w celu przyspieszenia dojrzewania  win,
 • podrabianie spirytusu (zastępowanie spirytusem uzyskiwanym metodami chemicznymi),
 • mieszanie lepszych gatunków trunków z innymi -najczęściej wódki gatunkowe, koniaki, brandy, whisky,
 • maskowanie braku leżakowania napojów alkoholowych.

Dodając nieco dziegciu …

Alkohole to tylko jedna z grup, gdzie procent fałszowania procentów jest wysoki. Żeby nie było nam za słodko, porozmawiajmy np. o miodach naturalnych. W wielu przypadkach biedne pszczoły są skazane na dokarmianie cukrem. Jego nadmiar nie zostaje przez pszczoły przerobiony, zaś zawartość sacharozy powyżej 5% jest kwalifikowana jako zafałszowanie.

Jak jeszcze można osłodzić nam życie?

Dodając do miodu hydrolizowanego syropu skrobiowego, inwertowanego cukru trzcinowego lub buraczanego czy też nadawanie miodowi nazwy sugerującej, że miód jest otrzymywany z jednej rośliny, a faktycznie to np. miód otrzymywany jest z wielu roślin.

 

Witaminy! Witaminy!

Staramy się dbać o zdrowie swoje i swoich bliskich, dlatego na celowniku naszych zakupów pojawiają się soki owocowe.
Okazuje się, że czasem ich naturalne pochodzenie może budzić lekkie zaniepokojenie.
Jakie mogą być „owoce” udoskonalania naturalnych soków?

 • dodawanie do naturalnych soków owocowych cukru inwertowanego z trzciny lub buraków cukrowych , wysoko fruktozowego syropu z inuliny-często dotyczy soków pomarańczowego oraz jabłkowego,
 • stosowanie do produkcji naturalnego soku pomarańczowego skórek pomarańczowych i wodnego wyciągu pozostałości miazgi po oddzieleniu soku – melasy cytrusowej (naturalny sok stanowi całkowitą ilość cieczy wyciśniętej z endokarpium -wewnętrznej warstwy owocni zdrowych i dojrzałych pomarańczy),
 • mieszanie różnych soków owocowych np. soku z grejpfruta różowego, białego, zielonego, czerwonego i jednocześnie deklaracja na etykiecie: czysty sok grejpfrutowy z owoców jednego typu,
 • dodatek tańszego soku, np. jabłkowego do soku i nektaru gruszkowego,
 • dodawanie soku, np. truskawkowego do malinowego, soku z czerwonej porzeczki do soku z czarnej porzeczki, soku z jeżyn do soku z czerwonych winogron,
 • podawanie informacji ,że produkt jest sokiem uzyskanym ze świeżych owoców, a faktycznie pochodzi on z rozcieńczenia koncentratu.

Oczywiście przypadki i typy żywności można mnożyć: mięso, wyroby mączne, warzywa itp. Ktoś zapyta: Czy opisane fałszerstwa żywności stanowią zagrożenia zdrowia i życia?

Niestety, mamy złą wiadomość: TAK!

Nie chodzi tu w większości wypadków o zdrowie i życie konsumentów, ale o reputację marki, która produkuje lub sprzedaje „udoskonaloną” żywność.
Pozorny chwilowy zysk może zmienić się w katastrofalną stratę z punktu widzenia utraty zaufania klientów, „zabicia” reputacji  i tym samym ogromnych strat finansowych.

Warto pamiętać, że: dobre rzeczy pozostają w naszej pamięci stosunkowo krótko, pamięć o „wpadkach” trwa znacznie dłużej.

Chętnie służymy Państwu pomocą w zakresie analizy i przeciwdziałaniu fałszerstw żywności. Jesteśmy zdania, że lepiej i taniej jest zapobiegać aniżeli leczyć!

Zapraszamy do współpracy.

Autorzy:

Monika Klimczak, Ekspert zewnętrzyny Quality Austra Polska ds. Branży spożywczej, Trener.

Krzysztof Jankowski, Dyrektor Regionalny Quality Austria Polska.

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22