03. Sie 2020

Co to jest certyfikat FSC® CoC?

FSC CoC„Zielone drzewko” z napisem FSC® – idąc do sklepu, coraz częściej możemy znaleźć takie logo na produktach wykonanych z drewna.  Logo kojarzone przez wielu, jednak, czy wszyscy mają świadomość, co ono oznacza? Co to jest FSC®?

Spis treści:

  1. Co to jest FSC® CoC 
  2. Łańcuch dostaw FSC® CoC
  3. Typy certyfikatów FSC®
  4. Certyfikacja FSC®

Co to jest FSC®

FSC®, czyli Forest Stewardship Council® jest organizacją odpowiedzialną za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC® pozwala na to, by móc pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów.

Standard FSC® jako jeden z niewielu jest popierany przez najważniejsze organizacje ekologiczne. Należy również do jednych z najbardziej wiarygodnych na świecie systemów z zakresu certyfikacji zasobów leśnych.

Łańcuch dostaw FSC® CoC

Certyfikat FSC® CoC opiera się na tzw. łańcuchu kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody). Tak więc, żeby dany wyrób mógł otrzymać etykietę FSC®, konieczne jest, aby na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca były przestrzegane zasady zgodne ze standardem FSC®.

Poniższy schemat przedstawia elementy wchodzące w skład łańcucha dostaw FSC® CoC. Ważne jest, aby łańcuch ten nie został przerwany, a wymagania FSC® CoC obejmowały nie tylko jego pierwszy element lecz cały łańcuch pochodzenia.

Certyfikatem FSC® CoC muszą dysponować wszystkie  organizacje wchodzące w skład łańcucha dostaw, które przejmują prawa własności do certyfikowanych wyrobów oraz realizują chociaż jedno z następujących czynności:

  • sprzedaż produktów posiadających: certyfikat FSC® CoC i oznaczenia/oświadczenia
  • nadawanie etykiety wyrobom posiadającym certyfikat FSC® CoC
  • zamieszczanie FSC®CoC np. na dokumentach sprzedaży (faktury)
  • promowanie produktów posiadających certyfikat FSC® CoC (za wyjątkiem tych wyrobów gotowych, które już wcześniej zostały oznaczone etykietą FSC®)
  • zmienianie integralności fizycznej (zmiana oznakowania, przepakowywanie itp.) produktów, które są sprzedawane wraz z oświadczeniami FSC® CoC
  • produkowanie lub zmiana składu produkowanego wyrobu (np. dodanie do wyrobów materiałów pochodzenia leśnego).

Zdobądź certyfikat FSC® CoC

Więcej informacji o certyfikacji znajdziesz pod linkiem: https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/fsc-coc/
Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji PEFC? Link:  https://www.qualityaustria.com.pl/certyfikacja/srodowisko-i-energia/pefc-coc/

Możesz otrzymać więcej informacji na temat przebiegu procesu certyfikacji, jego czasu, szacunkowych kosztów korzystając z poniższego linka: https://certyfikat-fsc.qualityaustria.com.pl/

Typy certyfikatów FSC®

Wiemy już co to jest FSC®. Warto jednak też wspomnieć, że etykiety widniejące na produktach certyfikowanych mogą przyjąć różną formę. W zależności od tego jaki procent drewna certyfikowanego znajduje się w wykonanym produkcie, wyróżniamy następujące typy etykiet FSC®:

FSC® 100%

Taka etykieta mówi o tym, że drewno, które zostało wykorzystane do produkcji danego wyrobu, pochodzi tylko i wyłącznie z lasów posiadających certyfikat FSC®.

FSC® Mieszany  (FSC® MIX)

Etykieta ta oznacza, że do wykonania danego wyrobu zużyto minimum 70% drewna pochodzącego z lasów certyfikowanych FSC®. Z kolei pozostały surowiec to niecertyfikowane tzw. „kontrolowane drewno”.

Drewno kontrolowane to takie, które co prawda nie posiada certyfikatu FSC, ale spełnia minimalne wymagania związane z odpowiednim zarządzaniem lasami. Takie drewno pochodzi z legalnego źródła i nie jest pozyskiwane z terenów o zwiększonych wartościach przyrodniczych/społecznych, gdzie istnieje podejrzenie naruszenia tych wartości m.in. poprzez źle prowadzonej gospodarki leśnej. Ponadto drewno to nie jest pozyskiwane z obszarów przekształconych lasów naturalnych, czy też miejsc, w których wykorzystywane są drzewa modyfikowane genetycznie.

FSC® Recykling (FSC® RECYCLED)

Etykieta oznacza, że cały produkt został wykonany z materiałów odzyskanych (powtórnie przetworzonych).

Certyfikacja FSC®

Certyfikat FSC® przyznawany jest organizacji na 5 lat licząc od dnia auditu certyfikacyjnego. W trakcie trwania tego okresu realizowane są krótkie audity nadzorcze (przynajmniej jeden raz do roku), podczas których jednostka certyfikująca sprawdza, czy dana organizacja stosuje się do zasad wyznaczonych przez standard FSC®.

Interesują Cię szkolenia z zakresu FSC® CoC / PEFC lub certyfikacja na zgodność z tą normą? Chcesz wiedzieć więcej?
Odpowiem na Twoje pytania, doradzę oraz zaproponuję rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz lub zadzwoń:

Jakub Habraszka
Specjalista ds. certyfikacji oraz szkoleń
mail: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
tel.: 505 424 202

Nie znaleziono siatki dla: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22