18. Sie 2020

Audity wewnętrzne – dlaczego nikt nie chce z Tobą rozmawiać?

Początkujący audytorzy, ale i czasem audytorzy o większym doświadczeniu, wskazują jako problem niechęci do auditów ze stron audytowanych. Objawia się to najczęściej brakiem zaangażowania z ich strony, czy też małomównością – krótko mówiąc „rozmowa się nie klei”.

Powodów tego stanu może być kilka, ale zajmijmy się tym co Ty możesz zrobić jako auditor.

Wróć do etapu przygotowania do auditu i upewnij się czy dołożyłeś należytych starań na tym etapie. Byś mógł być skutecznym przy audicie, Twoja postawa winna być oparta o partnerstwo w działaniu. Nie tylko powinieneś mieć postawę kontrolera, ale od początku auditu pokazywać nastawienie na współpracę. Przecież nie masz zamiaru nikogo straszyć, prawda? smiley

 

Kilka podstawowych elementów auditu, na które zwróć uwagę na etapie przygotowania:

1. CELE

Koniecznie przekażesz osobie odpowiedzialnej za obszar auditowany jaki będzie cel Twojego auditu. Niezależnie od tego, czy to będzie audit procesu, produktu, doskonalenie czy też potwierdzenie zgodności – upewnij się, że tak samo rozumiecie to zagadnienie.

 

2. ZAKRES, LOKALIZACJE, KRYTERIA

Określ ramy auditu, w których będziesz się poruszał, takie jak:

  • zakres tego auditu,
  • lokalizacje, które odwiedzisz – czy to będzie kilka biur, czy kilka lokalizacji produkcyjnych, czy też kilka magazynów,
  • kryteria, które będziesz stosował – jakie procedury, jakie instrukcje, ewentualnie jakie wymagania prawne dla produktu/ usługi, która będzie obszarem auditu.

 

3. POUFNOŚĆ

Zapewnij osobę odpowiedzialną za obszar auditowany o poufności. To znaczy, zarówno o wszystkich informacjach, które w trakcie auditu pozyskasz jak i wynikach tego auditu, że będą to informacje dostępne: dla Ciebie, Twojego zespołu, osoby, którą auditujesz oraz klienta auditu (najczęściej, którym będzie pełnomocnik bądź też zarząd).

 

4. ROLE – ZESPÓŁ

Przedstaw rolę:

  • kto w zespole auditowym jaką rolę pełni,
  • jaka jest Twoja odpowiedzialność,
  • jakie są sposoby komunikacji między zespołem a Tobą.

 

5. DOSKONALENIE

Przede wszystkim bądź nastawiony na szukanie dowodów zgodności i elementów do doskonalenia.

Pamiętaj, że kompetentny auditor to taki, który - nastawiony na cele - swoją wiedzą, sposobem komunikacji, czy też kulturą osobistą, ale i postawą buduje zaufanie i swój autorytet. Autorytet, którego nie otrzymujesz w formie prezentu, ale taki, który musisz zbudować.

Więcej informacji o kompetencjach auditora.

Chcesz wiedzieć więcej. Sprawdź nasz artykuł: https://www.qualityaustria.com.pl/auditor-iso-jak-zostac-auditorem-wewnetrznym/

Akademia QAP - Auditor Zintegrowanego Systemu Zarządzania

To nie jest kolejne 3-dniowe szkolenie przepełnione pustą teorią.

Podczas spotkań uczymy jak rozwinąć 5 najważniejszych kompetencji auditora zintegrowanego systemu zarządzania  (ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001) , tak aby audity wewnętrzne przynosiły realną wartość dla firmy.

Szkolenie realizujemy w wersji mieszanej (tzw. blended learnidn) łączące nagrania on-line, spotkania on-line na żywo oraz warsztaty praktyczne na sali szkoleniowej.

Pierwsza edycja już w październiku 2020 r. Sprawdź szczegółu w linku poniżej.

No grid was found for: wso-news-slider.

+43 732 34 23 22