W jaki sposób wykorzystać certyfikację FSC® do wypełnienia obowiązków wynikających z EUDR? - Quality Austria Polska
17. lut 2025

Stop wylesianiu i degradacji lasów – z pomocą przychodzi certyfikacja FSC®

W jaki sposób wykorzystać certyfikację FSC® do wypełnienia obowiązków wynikających z EUDR?

Nowe rozporządzenie (UE) 2023/1115 dotyczące produktów wolnych od wylesiania ma na celu promowanie konsumpcji takich produktów oraz zmniejszenie wpływu krajów członkowskich Unii Europejskiej na globalne wylesianie i degradację lasów. Dzięki temu rozporządzeniu przewiduje się redukcję emisji gazów cieplarnianych i utraty bioróżnorodności. Jest ono częścią szerszego planu działań na rzecz walki z wylesianiem i degradacją lasów, który został po raz pierwszy zaprezentowany w Komunikacie Komisji z 2019 roku, dotyczącym wzmocnienia działań UE na rzecz ochrony i odbudowy lasów na całym świecie. To zobowiązanie zostało następnie potwierdzone przez Europejski Zielony Ład, Strategię UE na rzecz bioróżnorodności na 2030 rok oraz Strategię „Od pola do stołu”.

Lasy na całym świecie znikają w szybkim tempie. Wylesianie i degradacja lasów stanowią największe zagrożenie dla tych cennych ekosystemów.

W ciągu ostatnich 30 lat na skutek wylesiania zniknęło około 10% światowych lasów, co stanowi powierzchnię większą niż Unia Europejska. Ponadto około 10% lasów na świecie jest poważnie rozczłonkowanych z niewielką lub żadną łącznością między ich częściami. Choć zjawisko to nie jest nowe, obecna skala i tempo zniszczeń budzą poważne obawy. Tak duża skala zniszczeń ma istotne konsekwencje społeczne, gospodarcze i środowiskowe, zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

Wylesianie jest głównym czynnikiem napędzającym zmiany klimatyczne i utratę bioróżnorodności, a kraje członkowskie Unii Europejskiej przyczyniają się do tego, konsumując znaczną część produktów związanych z wylesianiem. Z tego powodu UE stawia cele i podejmuje działania przyczyniając się do zakończenia tego problemu. Chociaż EUDR jest aktem prawnym Unii Europejskiej, jego konsekwencje będą miały globalny zasięg.

Przedsiębiorstwa wprowadzające na rynek UE lub eksportujące z niego produkty objęte EUDR będą zobowiązane do wykazania należytej staranności, aby upewnić się, że towary te nie pochodzą z terenów, które zostały wylesione po 31 grudnia 2020 roku (a w przypadku drewna – również, że nie zostały zdegradowane). Firmy będą musiały także potwierdzić, że produkty te są zgodne z obowiązującymi przepisami kraju ich produkcji, w tym przepisami dotyczącymi poszanowania praw człowieka i praw ludności rdzennej.

Za egzekwowanie i wdrażanie EUDR odpowiedzialne będą właściwe organy UE, które w Polsce na dzień publikacji tego artykułu nie zostały jeszcze wyznaczone. Jest to jednak kierunek, który będzie realizowany konsekwentnie w ramach obowiązujących regulacji Unii Europejskiej. Efektem tego procesu będzie wyznaczenie odpowiedniego organu uprawnionego m.in. do dostępu do niezbędnych informacji dostarczanych przez firmy lub inne wiarygodne podmioty i weryfikacji zasad wdrożonych rozwiązań w firmach.

Rozporządzenie EUDR weszło w życie 29 czerwca 2023 roku, ale miało zacząć obowiązywać 30 grudnia 2024 roku. Jednak 3 grudnia 2024 roku Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej postanowiły przesunąć w czasie stosowanie nowych przepisów. Teraz duże firmy i przedsiębiorstwa handlowe będą musiały dostosować się do tych przepisów od 30 grudnia 2025 roku, a mikroprzedsiębiorstwa i małe firmy będą miały czas do 30 czerwca 2026 roku. Dodatkowy czas ma pomóc firmom na całym świecie lepiej przygotować się do nowych wymogów, a z pomocą przychodzi znana już certyfikacja FSC®.

Cele EUDR są w pełni komplementarne z misją FSC®

Jak możemy przeczytać na stronie FSC®: Organizacja FSC® przeanalizowała wymagania EUDR i dostosowała system FSC®, aby jeszcze bardziej wspierać posiadaczy certyfikatu FSC® w osiąganiu zgodności z rozporządzeniem.

I chociaż systemy certyfikacji, takie jak FSC®, mogą pomóc firmom w spełnianiu wymogów dotyczących odpowiedzialnego pozyskiwania surowców, samo posiadanie certyfikatu FSC® nie zwalnia firm z obowiązków wynikających z rozporządzenia EUDR (rozporządzenie dotyczące produktów wolnych od wylesiania).

Oznacza to, że firmy, które są objęte EUDR, muszą samodzielnie dbać o to, aby ich produkty były zgodne z wymaganiami tego rozporządzenia. Zgodność z EUDR wymaga, aby firmy mogły udowodnić, że ich produkty zostały pozyskane zgodnie z prawem, nie pochodzą z wylesionych terenów i nie przyczyniają się do degradacji lasów.

Z FSC® łatwiej

Dostosowanie systemów FSC®, by wesprzeć wymagania EUDR dla przedsiębiorców, skutkuje stworzeniem „FSC Aligned Certification for EUDR” jako dobrowolnego systemu certyfikacji, który stanowi dodatkowy element do istniejących już wymagań certyfikacyjnych. Jego celem jest ułatwienie firmom spełnienia wymogów rozporządzenia EUDR szczególnie w obszarze:
1. „Oceny ryzyka” - identyfikowania potencjalnych zagrożeń związanych z pozyskiwaniem surowców (np. ryzyko, że pochodzą z wylesionych terenów).
2. „Należytej staranności” - zapewnienia, że firmy podejmują odpowiednie działania, aby upewnić się, że ich produkty są zgodne z przepisami.
3. „Transparentności łańcuchów dostaw” - umożliwienia śledzenia skąd pochodzi dany surowiec, aby upewnić się, że nie przyczynia się do wylesiania.

Certyfikacja zgodna z FSC® dla EUDR (FSC Aligned Certification for EUDR) obejmuje dwa główne elementy:

W skrócie: jest to dodatkowy sposób certyfikacji, który pomaga firmom w spełnieniu wymogów EUDR, jednocześnie zapewniając zgodność z systemem FSC®.

Chcesz wiedzieć więcej o certyfikacji FSC®CoC?

Zespół

Tomasz Kruk

Specjalista ds. sprzedaży i rozwoju branży drzewnej FSC® CoC/PEFC CoC Telefon:+48322266007 Komórka:+48575687300

Szukasz praktycznego rozwiązania w zakresie certyfikacji?

Zespół

Ewelina Loska

Koordynatorka ds. Certyfikacji Branży Drzewnej i Administracji Telefon:+48322266007 Komórka: +48516687768

Jak spełnić wymóg EUDR? Skontaktuj się ze mną!

Zespół

Beata Panasz

Koordynator ds. Certyfikacji Branży Drzewnej i Marketingu Telefon:+48322266007

03. sty 2025

Który standard certyfikacji dla branży drzewnej wybrać?

Czym różni się FSC®CoC, PEFC CoC i ISO 38200, a w czym są podobne?

Dowiedz się więcej
02. sty 2025

Co to jest FSC®?

Poszanowanie praw ludzkich oraz środowiska naturalnego

Dowiedz się więcej
01. lip 2024

Certyfikacja wyrobów z drewna – PEFC

Lasy – najcenniejszy ekosystem naszej planety

Dowiedz się więcej
01. lip 2024

Niezgodności wewnętrzne w przemyśle spożywczym

Nasz cel – skuteczne zamykanie niezgodności

Dowiedz się więcej
08. sty 2024

Znakowanie żywności według przepisów prawa

A co w przypadku żywności nieopakowanej?

Dowiedz się więcej
18. gru 2023

Ustalanie parametrów konstrukcyjnych CL i CP w nowym wydaniu normy EN 15085-3:2023

Projektowanie przy spawaniu pojazdów szynowych

Dowiedz się więcej
29. lis 2023

Kolejna rewizja 4 przepisów IRIS i zmiany w zasadach certyfikacji

Audyt przejścia na nowy standard

Dowiedz się więcej
12. paź 2023

Food Fraud – zafałszowania żywności w łańcuchu dostaw, jak uniknąć zagrożenia?

Definicja i plan łagodzenia oszustw żywnościowych

Dowiedz się więcej
10. paź 2023

Przerywając łańcuch dostaw PEFC CoC “wypadasz z obiegu”

Kto znajduje się w łańcuchu dostaw? Oto kilka przykładów

Dowiedz się więcej
19. wrz 2023

Nowe wymagania FSSC 22000 wersja 6

Audyty aktualizacyjne od 1 kwietnia 2024 r.

Dowiedz się więcej
29. sie 2023

Auditor wewnętrzny – szkolenie. Czym się kierować przy wyborze?

6 praktycznych wskazówek dla każdego, jak wybrać wartościowe szkolenie

Dowiedz się więcej

+48 32 226 60 07

Logowanie

Login

Czy utworzyłeś już Konto / profil Klienta?

Podaj swój adres e-mail i hasło, aby się zalogować:

Nie pamiętasz hasła?

Stworzyć konto?