QualityAustria

Ile zarabia auditor systemu zarządzania?

Baza wiedzy


Ile zarabia auditor systemu zarządzania

Ile zarabia auditor systemu zarządzania
Zastanawialiście się kiedyś ile zarabia auditor, który weryfikuje Twój system zarządzania? Okazuje się, że nie wszystkie jednostki certyfikacyjne jednakowo doceniają pracę swoich wykwalifikowanych pracowników. Poniżej rozmowa, którą przeprowadziliśmy z Prezesem Quality Austria-Polska Mirosławem Bienioszkiem. Obalamy w niej kilka mitów na temat działania „rynku jakości w Polsce” i pokazujemy na czym powinna polegać współpraca na linii firma – jednostka certyfikacyjna.

 

 
Panie Prezesie, jak to możliwe, że w Quality Austria-Polska wynagrodzenie auditora za przeprowadzenie auditu jest nawet 2 razy większe niż u konkurencji?

Mirosław Bienioszek: Zarabiają więcej z prostego powodu. Zależy nam, aby wartość jaką nasi auditorzy wnoszą do firm, z którymi współpracujemy była znacząca i łatwo dostrzegalna przez naszych Klientów. Chcemy żeby nasi auditorzy, którzy przeprowadzają proces certyfikacyjny lub audit nadzorczy, swoim sposobem podejścia do Klienta, zrozumieniem tematów, którymi klient się zajmuje i pozostawieniem wartości dodanej – w postaci wskazywania różnych rozwiązań, które mogą poprawić funkcjonowanie biznesu – były widoczne. Stąd też wynagrodzenie jest pewną rekompensatą za nasze wyższe wymagania i oczekiwanie stałego rozwoju. Pamiętajmy, że auditor, który jedzie do firmy przeprowadzić audit certyfikacyjny, realizuje naszą misję tj. udziela pomocy w podnoszeniu wartości przedsiębiorstwa, przez dobre rozwiązania. 

Moim zdaniem to niesamowicie istotny element, który wyróżnia nas na Polskim rynku certyfikacyjnym. Większość firm w Polsce przeprowadza audity certyfikujące w ten sam standardowy sposób, do jakiego przyzwyczaił nas rynek w latach 90. Mamy 2016 r. zmieniło się otoczenie gospodarcze, zmieniły się zasady gry na rynku. Dążymy do tego, żeby każda certyfikowana przez nas firma, dostrzegała w nas partnera, dzięki któremu jest w stanie poprawić swoje wskaźniki ekonomiczne, dotrzeć do nowych rynków zbytu i zmniejszyć ryzyko prowadzenia działalności.

Skoro Quality Austria-Polska płaci więcej audytorom, to dlaczego jest w stanie utrzymać umiarkowane ceny za swoje usługi?

MB: Dopasowaliśmy naszą ofertę na rynek Polski również pod kątem cenowym. Znaleźliśmy po prostu satysfakcjonujący kompromis „jakość-cena”, który pozwala na dalszy rozwój firmy i kompetencji naszych pracowników. Jesteśmy w stanie podzielić się częścią zysków za naprawdę dobrą pracę. Nigdy nie będziemy najtańsi. Nie taki jest również nasz cel. Oferujemy profesjonalne usługi z ogromną wartością dodaną.

Ale audit to audit. Co różni w takim razie Quality Austria od innych jednostek certyfikacyjnych? To w końcu zawsze ten sam proces: auditor -  sprawdza czy system jest zgodny z wytycznymi; wystawia raport; firma otrzymuje certyfikat.

MB: To jest właśnie opinia, która powszechnie funkcjonuje w Polsce od lat 90: „auditor ma tylko rolę weryfikatora i ocenia jedynie to, czy system został dobrze wdrożony i czy funkcjonuje poprawnie”. My się z takim podejściem nie zgadzamy. Wierzymy, że rola audytora jest zupełnie inna. Przez audit musimy pokazywać Klientowi, jakie są właściwe drogi do doskonalenia przedsiębiorstwa. Tego nie da się osiągnąć przez bierne odpytywanie  jak, to ma powszechnie miejsce.  Możemy to uzyskać jedynie pracując na zasadach partnerskich, wywołując dyskusję poprzez pokazywanie pewnych rozwiązań, które mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania przedsiębiorstwa . Klienci to doceniają.

Kto może zostać auditorem Quality Austria?

MB: Najlepszymi audytorami są osoby z doświadczeniem zawodowym w wybranych branżach. Z takimi osobami zawsze chętnie rozmawiamy i zachęcamy do dalszego rozwoju. Jeśli ktoś jest ekspertem w jakiejś dziedzinie, naturalnym jest, że jego bazą auditową będzie właśnie ta branża. Oczywiście wszystko musi poprzedzić proces szkoleniowy i egzaminacyjny. Ważne jest jednak dla nas nie tylko to, żeby osoba która jest naszym audytorem znała wytyczne norm. Musi też znać i akceptować naszą misję i sposób realizacji auditów.

Czy auditorem QAP może zostać pełnomocnik lub auditor wewnętrzny w firmie? Czy takie osoby też są mile widziane?

MB: Oczywiście. Takie osoby są zawsze mile widziane, z tego względu, że posiadają z reguły spore doświadczenie w swojej branży, znają część technik auditowych oraz mają wiedzę na temat funkcjonowania procesów zachodzących w firmach. To oczywiście za mało do tego, żeby samodzielnie prowadzić audity certyfikacyjne dla naszych Klientów, ale jest to z pewnością świetny fundament do dalszego rozwoju poprzez szkolenia i nabywanie praktyki audytorskiej.

Jak wygląda sytuacja z firmami konsultingowymi i konsultantami, którzy wdrażają systemy.

MB: Duża część firm konsultingowych i konsultantów współpracuje z jednostkami certyfikacyjnymi. Problem jest jednak taki, że jest to z reguły współpraca na zasadach jedynie prowizyjnych. W ogromnym skrócie wygląda to mniej więcej tak: konsultant wdraża system u Klienta i poleca jednostkę certyfikacyjną. Jednostka przeprowadza audit u Klienta. Każdy otrzymuje swoje wynagrodzenie. Klient otrzymuje certyfikat.

Dla nas ważne są relacje i budowanie partnerstwa. Dajemy więc konsultantom możliwość korzystania z najnowszych informacji dotyczących m.in zmian  w normach. Jako Quality Austria mamy do nich dostęp, ponieważ nasi przedstawiciele zasiadają we wszystkich ważnych gremiach normalizacyjnych.

Na rynku konsultingowym panuje spora konkurencja. Każdy kto dysponuje świeżą wiedzą  buduje swoją przewagę. Współpraca z nami więc, to nie tylko rozliczenia finansowe, to również wsparcie merytoryczne.

Warto może tutaj dodać, że dostęp do wiedzy to nie tylko marketingowe slogany. Podam przykład: W 2015 r. po opublikowaniu nowej normy ISO 9001:2015, jako pierwsi w Polsce organizowaliśmy seminaria informacyjne, na których tłumaczyliśmy najważniejsze zmiany. Mamy drugą połowę 2016 r., obecnie prawie wszystkie firmy certyfikacyjne mają swoje szkolenia z tego tematu. My jednak poszliśmy już o krok dalej. W maju opublikowaliśmy ebooka „ISO 9001:2015. Rewizja normy w prostych słowach”, w którym krok po kroku tłumaczymy najważniejsze zmiany. Dostarczamy go za darmo. To jednak nie koniec. Jako poszerzenie tej wiedzy przygotowaliśmy na nowo program szkolenia zaawansowanego, który jest kontynuacją tej publikacji. Myślę, że obecnie, to najbardziej kompleksowe rozwiązanie na rynku.

Czy auditorzy QAP mają jakieś dodatkowe korzyści ze współpracy?

MB: Oczywiście. Poza finansami, to również intensywny rozwój w strukturach międzynarodowych. Nasi pracownicy mają możliwość auditowania nie tylko w Polsce, ale również w większości krajów na świecie. Obecnie pracowaliśmy dla firm w Austrii, Czechach, Maroku i Chinach.  Takie wyjazdy, nie dość, że wiążą się z dodatkowym wynagrodzeniem, to również są świetną okazją do tego, aby zobaczyć z bliska rozwiązania, które stosują firmy za granicą. To doświadczenie procentuje później w Polsce. Druga bardzo istotna kwestia, o której wspominałem to ciągły rozwój. Nasze wewnętrzne szkolenia bardzo często prowadzą najlepsi eksperci z Austrii, Niemiec i innych krajów europejskich.

Warto tutaj wspomnieć, że podczas naszego najbliższego spotkania otwartego o zmianach na rynku certyfikacyjnym będzie można dowiedzieć się bezpośrednio od Eckeharda Bauera – prokurenta Quality Austria odpowiedzialnego głównie za tematy związane ze środowiskiem, bezpieczeństwem pracy oraz zarządzanie ryzykiem.  To świetny specjalista z doświadczeniem międzynarodowym, który przy okazji swoją obszerną wiedzę jest w stanie przełożyć
na prosty język i dynamiczne szkolenia. Serdecznie zapraszam!

 

Dowiedz się więcej o współpracy z nami

Zapraszamy na 21 października 2016 w Katowicach na  bezpłatne spotkanie, na którym wyjaśnimy ile naprawdę można zarobić w zawodzie auditora współpracując z QAP. To również świetna okazja do nawiązania konatktu z nami dla firm konsultingowych i indywidualnych konsultantów. Zgodnie z tym co w powyższym wywiadzie powiedział Prezes Quality Austria - współpraca z nami, to nie tylko korzyści finansowe, ale również rozwój kompetencji i budowanie przewagi na rynku.

Zapraszamy w szczególności:

  • Auditorów wewnętrznych
  • Pełnomocników Systemów Zarządzania
  • Konsultantów i Managerów firm Konsultingowych


Dlaczego warto być?

  • Płacimy za przeprowadzenie auditów więcej
  • Dbamy o ciągły rozwój naszych Auditorów
  • Stajesz się członkiem międzynarodowego zespołu
  • Jako duża organizacja mamy dostęp do najświeższych informacji
  • Nasi przedstawiciele zasiadają w różnych gremiach normalizacyjnych i mają realny wpływ na kształt zmian
  • Nasi Auditorzy przeprowadzają audity systemów m.in w Czechach, Słowacji, Austrii a nawet Maroku i Chinach

 

Zobacz program
 

 Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria