QualityAustria

Co to jest certyfikat FSC®?

Baza wiedzy


Co to jest certyfikat FSC®?

Co to jest certyfikat FSC®?

 

„Zielone drzewko” z napisem FSC – idąc do sklepu, coraz częściej możemy znaleźć takie logo na produktach wykonanych z drewna.  Logo kojarzone przez wielu, jednak czy wszyscy mają świadomość co ono oznacza? Co to jest FSC®?

 

Co to jest FSC®

FSC®, czyli Forest Stewardship Council® jest organizacją odpowiedzialną za certyfikację lasów oraz wszelkiego rodzaju wyrobów z drewna i papieru. Postępowanie zgodnie z wytycznymi FSC® pozwala na to, by móc pozyskać drewno nie naruszając przy tym bogactw biologicznych i struktury lasów.

Standard FSC® jako jeden z niewielu jest popierany przez najważniejsze organizacje ekologiczne. Należy również do jednych z najbardziej wiarygodnych na świecie systemów z zakresu certyfikacji zasobów leśnych.

 

Łańcuch dostaw FSC® CoC

Certyfikat FSC® CoC opiera się na tzw. łańcuchu kontroli pochodzenia produktu (Chain of Custody). Tak więc, żeby dany wyrób mógł otrzymać etykietę FSC®, konieczne jest, aby na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca były przestrzegane zasady zgodne ze standardem FSC®.

Poniższy schemat przedstawia elementy wchodzące w skład łańcucha dostaw FSC® CoC. Ważne jest, aby łańcuch ten nie został przerwany, a wymagania FSC® CoC obejmowały nie tylko jego pierwszy element lecz cały łańcuch pochodzenia.

Certyfikatem FSC® CoC muszą dysponować wszystkie  organizacje wchodzące w skład łańcucha dostaw, które przejmują prawa własności do certyfikowanych wyrobów oraz realizują chociaż jedno z następujących czynności:

 

  • sprzedaż produktów posiadających: certyfikat FSC® CoC i oznaczenia/oświadczenia
  • nadawanie etykiety wyrobom posiadającym certyfikat FSC® CoC
  • zamieszczanie FSC®CoC np. na dokumentach sprzedaży (faktury)
  • promowanie produktów posiadających certyfikat FSC® CoC (za wyjątkiem tych wyrobów gotowych, które już wcześniej zostały oznaczone etykietą FSC®)
  • zmienianie integralności fizycznej (zmiana oznakowania, przepakowywanie itp.) produktów, które są sprzedawane wraz z oświadczeniami FSC® CoC
  • produkowanie lub zmiana składu produkowanego wyrobu (np. dodanie do wyrobów materiałów pochodzenia leśnego).

 

Typy certyfikatów FSC®

Wiemy już co to jest FSC®. Warto jednak też wspomnieć, że etykiety widniejące na produktach certyfikowanych mogą przyjąć różną formę. W zależności od tego jaki procent drewna certyfikowanego znajduje się w wykonanym produkcie, wyróżniamy następujące typy etykiet FSC®:

FSC® 100%

Taka etykieta mówi o tym, że drewno, które zostało wykorzystane do produkcji danego wyrobu, pochodzi tylko i wyłącznie z lasów posiadających certyfikat FSC®.

 

 

FSC® Mieszany  (FSC® MIX)

Etykieta ta oznacza, że do wykonania danego wyrobu zużyto minimum 70% drewna pochodzącego z lasów certyfikowanych FSC®. Z kolei pozostały surowiec to niecertyfikowane tzw. „kontrolowane drewno”.

 

Drewno kontrolowane to takie, które co prawda nie posiada certyfikatu FSC, ale spełnia minimalne wymagania związane z odpowiednim zarządzaniem lasami. Takie drewno pochodzi z legalnego źródła i nie jest pozyskiwane z terenów o zwiększonych wartościach przyrodniczych/społecznych, gdzie istnieje podejrzenie naruszenia tych wartości m.in. poprzez źle prowadzonej gospodarki leśnej. Ponadto drewno to nie jest pozyskiwane z obszarów przekształconych lasów naturalnych, czy też miejsc, w których wykorzystywane są drzewa modyfikowane genetycznie.

FSC® Recykling (FSC® RECYCLED)

Etykieta oznacza, że cały produkt został wykonany z materiałów odzyskanych (powtórnie przetworzonych).

 

 

Certyfikacja FSC®

Certyfikat FSC® przyznawany jest organizacji na 5 lat licząc od dnia auditu certyfikacyjnego. W trakcie trwania tego okresu realizowane są krótkie audity nadzorcze (przynajmniej jeden raz do roku), podczas których jednostka certyfikująca sprawdza, czy dana organizacja stosuje się do zasad wyznaczonych przez standard FSC®.

 

Zainteresowany certyfikatem FSC® CoC?

Przygotowlaiśmy bezpłatny poradnik, który tłumaczy m.in:

- jak w kilku krokach podejść do certyfikacji FSC® COC,
- na co zwrócić uwagę i jak obniżyć koszty.

Dodatkowo w materiałach znajdziesz "cheklistę", która pomoże sprawdzić Ci czy jesteś gotowy do tego, żeby zdobyć certyfikat FSC
® CoC
Teraz może pobrać go całkowicie bezpłatnie:

Więcej artykułów dotyczących certyfkiacji FSC® CoC / PEFC:

1. Dla kogo certyfikat FSC lub PEFC ? Kto powinien się certyfikować?

2. FSC® / PEFC certyfikacja wyrobów z drewna

3. FSC® i PEFC pozwala Nam aktywnie chronić las

4. PEFC i FSC® - proces certyfikacji. Porównanie wymagań standardów PEFC i FSC

5. Twój klient widzi certyfikat FSC®/PEFC na co dzień

Interesują Cię szkolenia z zakresu FSC® CoC / PEFC lub certyfikacja na zgodność z tą normą? Chcesz wiedzieć więcej? 
Odpowiem na Twoje pytania, doradzę oraz zaproponuję rozwiązania dopasowane do Twoich potrzeb.

Napisz lub zadzwoń: 

Jakub Habraszka
Specjalista ds. certyfikacji oraz szkoleń
mail: jakub.habraszka@qualityaustria.com.pl
tel.: 505 424 202

 

 

 

Najnowsze wiadomości i istotne zmiany w FSC® CoC

      Najnowsze wiadomości i istotne zmiany w FSC® CoC   Rewizja standardu FSC CoC  oraz nowe wskazówki. Dla opłat AAF od roku 2016 obowiązywać będzie nowa taryfa opłat.… więcej


PEFC i FSC ® - proces certyfikacji. Porównanie wymagań standardów PEFC i FSC

Celem niniejszego artykułu jest przybliżenie wymagań nowoczesnych narzędzi zarządzania gospodarką leśną i łańcuchem dostaw produktów zawierających surowce leśne  - PEFC oraz FSC®. W pierwszej części opisany został przebieg procesu certyfikacji… więcej


FSC® i PEFC pozwala Nam aktywnie chronić las

Każdy z nas pamięta z dzieciństwa dreszcz emocji, wywoływany przez las – siedzibę tajemniczych duchów, w którego bajkowej scenerii rozgrywały się niepojęte zdarzenia z innej rzeczywistości. Gdy już dorośliśmy, zaczynaliśmy pojmować… więcej


FSC® / PEFC certyfikacja wyrobów z drewna.

Twój klient wymaga od Ciebie certyfikatu FSC®/PEFC? Nie wiesz, jak się za to zabrać? Przeczytaj poniższy artykuł i rozwiej wątpliwości dotyczące wymagań oraz wytycznych certyfikacji FSC®/PEFC.        … więcej
Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria