QualityAustria

Bow-Tie – podejście do ryzyka

Baza wiedzy


Bow-Tie – podejście do ryzyka

Bow-Tie – podejście do ryzyka

 

Czy nie zastanowiło Cię, dlaczego normy dla systemów zarządzania (jak np. ISO 9001, ISO 14001….) w miejsce twardego wymagania „analizuj ryzyko”, opierają się na podejściu do ryzyka określonego jako „risk based thinking”?

 

 

W zasadzie to tak byłoby prościej, prawda?

 

Postawić wymaganie -  określ ryzyka i podejmij działania, i w taki sposób mielibyśmy tabelki „z ryzykiem” ciągle aktualne. Rzec by można uniwersalne, ponieważ wykazaliśmy się sprytem i określiliśmy ryzyka na tak wysokim poziomie i niskim wpływie (przecież nie mam na to wpływu), że nie musimy nic zmieniać na przestrzeni lat. Hurra!

 

 

A ryzyko? Cóż, przecież przydarza się innym nie nam

 

Tylko, że to tak nie działa. Albo mówiąc dokładniej nie da się w ten sposób zbudować organizacji systemu zarządzania, która w sposób świadomy będzie postępowała z ryzykiem. Świadomy i przynoszący efekty realne, a nie uniwersalność tabelek i ich trwałość.

 

Jeżeli więc, myślisz o praktycznym podejściu i nie lubisz robić czegoś sobie a muzom, to rozpocznij od zrozumienia mechanizmu przyczynowo - skutkowego. Ważne jest to dla Ciebie dlatego, że prowadzona działalność wymaga szeregu decyzji do podjęcia lub ich zaniechania, ale to też działanie.

 

Skoro działania to i skutki, czasem trudne do przewidzenia. Przyrównaj to do zasady Newtona – gdzie w dużym uproszczeniu: każdej akcji towarzyszy reakcja, wobec czego w wyniku działania możesz oczekiwać skutków pozytywnych lub negatywnych.

 

 

W zakresie podejścia do ryzyka powinieneś te rozmyślania rozwinąć do perspektywy przyczyna – ryzyko – skutek i wspomóc się narzędziami, które pozwolą te perspektywy połączyć i zobrazować.

 

Dzięki temu wraz z zespołem w firmie lub z osobami zainteresowanymi (np. właścicielami procesów/ryzyka) osiągniecie wspólny punkt widzenia. Łatwiej będzie Ci prowadzić burzę mózgów mając pod ręką dobre narzędzie, gdzie dzięki wizualizacji budujesz świadomość istnienia mechanizmów. Bo to właśnie umiejętność spostrzegania zagrożeń i przygotowania organizacji na ich wystąpienie pozwalają na zwiększenie poczucia kontroli, szczególnie w sytuacji wystąpienia przeciwności losu.

 

Możesz do tego celu użyć metody BowTie. Narzędzia, które spełnia wyżej wymienione założenia do pracy nad ryzykiem i poprzez zmapowanie pozwala na szerokie spojrzenie na scenariusze jak na obraz przyszłości. 

 

Nauczysz się zastosowania cennego narzędzia, które uzupełnione o ilościową ocenę ryzyka da Ci pogląd na prowadzoną działalność dla podejmowania decyzji i modyfikowania strategii.

 

Autor: Michał Kubista

 

 

Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

       

Nasi trenerzy, praktycy zarządzania ryzykiem przygotowali dla Ciebie skondensowaną dawkę najbardziej potrzebnych informacji, które pomogą Ci lepiej poradzić sobie z problemami NATYCHMIAST.


Podczas szkolenia nauczysz się korzystać z narzędzia Bow-Tie oraz ISO Canvas w celu analizy scenariuszy ryzyka.


Twoje umiejętności potwierdzimy imiennym certyfikatem.  Dodatkowo otrzymasz od nas voucher

o wartości 500 zł na szkolenie stacjonarne.

                                                                                              Szkolenie on-line: Analiza i praca z ryzykiem

 

 

 Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria