QualityAustria

Akademia Trenera - edycja 2018

Baza wiedzy


Akademia Trenera - edycja 2018

Akademia Trenera - edycja 2018

 

 

Razem z firmą DEA Trening rozpoczynamy rekrutację do drugiej edycji Akademii Trenera dla osób z doświadczeniem i wiedzą m.in. w zakresie Systemów Zarządzania, które chciałyby podnieść swoje kompetencje w zakresie prowadzenia efektywnych szkoleń, warsztatów,  prezentacji oraz wykorzystując nowe umiejętności stać się lepszymi menedżerami.

 

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem rozmowy, którą przeprowadziliśmy
z Mirosławem Kotem właścicielem firmy DEA Trening i autorem książki „Kompetencje menedżera” (Onepress, 2018).

 

 


Chcesz zostać trenerem i skutecznie korzystać narzędzi ?

Zapraszamy na drugą edycję Akademii Trenera, którą organizujemy wspólnie z DEA Trening. Podczas intensywnego warsztatu dowiesz się jak:

  • projektować skuteczne szkolenia,
  • jak udzielać uczestnikom informacji zwrotonej,
  • jak korzystać z cyklu Kolba
  • jak radzić sobie z "trudnym" uczestnikiem
  • i wiele innych

Szkolenie dopasowane jest m.in. dla osób specjalizujących się w Systemach Zarządzania i RODO, które chcą projektować i realizować bardziej praktyczne szkolenia lub chciałby poczuć się "pewniej" na sali szkoleniowej.  Najlepsi absolwenci otrzymują od nas lub DEA Trening propozycję komercyjnej współpracy trenerskiej.


 

 

Czym zajmują się z reguły absolwenci Akademii Trenera ?

 

Absolwenci, którzy ukończyli Akademię Trenera dzielą się na 2 grupy:

Trenerzy

Pierwsza grupa, to oczywiście osoby, które pracują jako trenerzy, założyli swoje firmy szkoleniowe albo pracują jako trenerzy wewnętrzni w firmach.

 

Menedżerowie, Pełnomocnicy ds. Systemu Zarządzania, Członkowie Zarządu

Druga grupa, to menedżerowie, którzy wykorzystują techniki prezentowane podczas Akademii Trenera m.in. w rozmowach ze swoimi pracownikami
i - podczas wystąpień publicznych oraz autoprezentacji.

 

 

Czego uczestnicy nauczą się podczas Akademii Trenera?

 

Udzielania informacji zwrotnej

To umiejętność, która przydaje się trenerowi na sali szkoleniowej, przekazującemu na bieżąco informację zwrotną swoim uczestnikom.

Zaznaczam - trenera, ponieważ bardzo dużo osób przychodzi na nasze szkolenia, które do tej pory były tylko wykładowcami i my uczymy je tego jak z wykładowcy stać się trenerem. Czyli jak z komunikacji jednostronnej, z przekazu slajdowego wejść w głąb świata uczestnika i korygować jego działania albo zaniechania już na etapie szkolenia.

 

W przypadku menedżera kluczowe jest to, żeby potrafił on przekazywać informację zwrotną nie tylko raz w roku albo raz na kwartał podczas oceny pracowniczej, ale każdorazowo po działaniach i wykonanych zadaniach pracownika.

 

Menedżerowie w Polsce bardzo rzadko przekazują pracownikom pozytywne informacje. Najczęściej wydaje im się, że zapłata wynagrodzenia załatwia przecież sprawę. Jednak pracownik dobrze zmotywowany, poza finansami na koncie musi również wiedzieć, co robi dobrze i dlaczego np. otrzymuje premię.

 

Dodatkowo nauczą się efektywnie reagować i radzić sobie z :

  • stresem podczas wystąpień publicznych i autoprezentacji,
  • trudnymi sytuacjami w grupie (zespole),
  • konfliktami w grupie (zespole),
  • niezrozumieniem wydawanych przez menedżera (trenera) poleceń,
  • brakiem autorytetu w grupie (zespole).

 

 

Cykl Kolba

 

Uczenie dorosłych różni się znacząco od tego co znamy ze szkoły podstawowej. Jeśli chcemy, aby uczestnicy szkolenia poza wiedzą zdobyli też umiejętności, powinniśmy wykorzystać cykl Kolba, czyli model uczenia się przez doświadczenie opracowany przez profesora Davida A. Kolba.

 

Według tego modelu uczenie się, to proces, który składa się z szeregu następujący po sobie elementów, które angażują różne ośrodki mózgowe.

 

W praktyce dostosowujemy cykl Kolba do poziomu zaawansowania grupy, z którą  mamy do czynienia.

Jeżeli mieliśmy okazję wcześniej zbadać grupę szkoleniową, to np. przy grupie już takiej średnio zaawansowanej, która wie coś na temat przeprowadzonego szkolenia i danej tematyki – startujemy cykl od doświadczenia. Po doświadczeniu następuje refleksja (czyli wszyscy doznają tego jakie to doświadczenie wywołało u nich emocje, jak się z tym poczuli, jaki to ma wpływ na  ich kompetencje) i wtedy dopiero w trzecim etapie przechodzimy do wiedzy. Jeżeli już jest doświadczenie i refleksja - zaczynamy z wyższego poziomu przekazywać uczestnikom wiedzę, w oparciu o to czego już doświadczyli i jaką z tego tytułu mają refleksję. Czwarty - ostatni etap cyklu Kolba polega na poznaniu przez uczestników nowych metod. Ze zdobytej i uporządkowanej wiedzy oraz z teorii przechodzimy do działania poprzez ćwiczenia, na których wszyscy przepracowują to, czego wcześniej się dowiedzieli.

Trenerzy, którzy znają i stosują cykl Kolba są na sali szkoleniowej znacznie bardziej elastyczni i potrafią dopasować program do potrzeb uczestników.

 

 

Pecha Kucha

 

Oprócz cyklu Kolba mamy metodę, która wywodzi się z Japonii i została dostosowana do naszych potrzeb tj. Pecha Kucha. Jest to system prezentacji, który zawiera tylko obrazy.  

 

Nasze doświadczenie jest takie, że kiedy trenujemy handlowców, dyrektorów sprzedaży, dyrektorów marketingu, którzy posługują się tą metoda na targach - to najczęściej uczestnicy takiej prelekcji bardzo pozytywnie się do niej odnoszą, ponieważ wiele się dowiedzieli z bardzo krótkiej prezentacji.  

Dzieje się tak, gdyż obrazy zapisały się w prawej półkuli, a narrator (czyli ten, który opowiada) umieścił swoje słowa w lewej półkuli - czyli mamy taką synergię obu półkul mózgowych.

Trening trenera - uczymy jak uczyć

W wielu branżach istnieje powszechne przekonanie, że aby szkolić wystarczy wiedza i doświadczenie w wybranym temacie. W praktyce okazuje się, że to tylko początek. Mirosław Kot właściciel firmy doradczo – rekrutacyjnej… więcej


Książka: Kompetencje menedżera

    W czerwcu 2018r. nakładem wydawnictwa Onepress ukazała się książka Mirosława Kota pt. „Kompetencje menedżera”. Obecnie publikacja cieszy się ogromnym powodzeniem i w krótkim czasie trafiła na listę bestsellerów… więcej


Szkolenia ISO - 5 grzechów firm szkoleniowych

Szkolenia ISO naprawdę nie muszą być nudne,  sztampowe i nic nie wnoszące. Uczestnicy mogą wychodzić z nich nie tylko z wiedzą i inspiracją, ale również praktycznymi umiejętnościami, które wykorzystają w… więcej
Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria