QualityAustria

Wypowiedzenie wojny hakerom

Wypowiedzenie wojny hakerom

Wypowiedzenie wojny hakerom

Z danych firmy Check Point wynika, że Polska jest najbardziej narażonym na ataki cyberprzestępców  krajem w Unii Europejskiej.

W światowym rankingu graniczymy z Gabonem, a wśród bezpieczniejszych od Polski państw znalazła się choćby Kenia. Również ubiegłoroczny raport NIK pokazał, że Polska ma niski poziom ochrony w cyberprzestrzeni, i wykazał m.in. brak koordynacji i współpracy miedzy instytucjami w sektorze publicznym.

 

Ze względu na to, że cyberbezpieczeństwo jest dziś tak samo ważne jak bezpieczeństwo fizyczne i ze względu na fakt stale wzrastającej liczby ataków hackerskich, w Ministerstwie Cyfryzacji trwają prace nad projektem ustawy o cyberbezpieczeństwie i rządową strategią w tym zakresie. Resort cyfryzacji chce zwiększyć bezpieczeństwo cybernetyczne Polski m.in. poprzez powołanie zespołów ds. incydentów internetowych i zbudowanie centralnego ośrodka koordynującego, który dbałby o ochronę Polski przed cyfrowymi zagrożeniami.

Rząd chce nie tylko zapobiegać, ale też łapać  cyberprzestępców.  W tym celu stworzona zostanie kadra wyspecjalizowanych prokuratorów, która ma współpracować z funkcjonariuszami służb specjalnych.

 

Źródło: opracowano na podstawie artykułu Michała Duszczyka „Prokuratorzy pójdą na wojnę z hakerami” opublikowanego w Rzeczpospolitej w dniu 11.04.2016 r.Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria