QualityAustria

Austria jako lokalizacja biznesowa dla przedsiębiorców Polski

Austria jako lokalizacja biznesowa dla przedsiębiorców Polski

Austria jako lokalizacja biznesowa dla przedsiębiorców Polski

 

3 kwietnia podczas konferencji „Austria jako lokalizacja biznesowa – Szanse i możliwości dla firm polskich” przedsiębiorcy z woj. śląskiego rozmawiali na temat szans i możliwości rozwoju biznesu na terenie Austrii. Organizatorem  wydarzenia byli Austriacka Agencja Biznesu (ABA), która pomaga firmom z całego świata osiedlać się w tym kraju, kancelaria adwokacka Legal Partners z Wiednia oraz Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach. Patronat nad spotkaniem objął Konsul Republiki Austrii w Katowicach Mirosław Bienioszek.


Podczas otwarcia Mirosław Bienioszek powiedział m.in.: “Polacy znają Austrię głównie z turystycznych wypadów, natomiast pod kątem gospodarczo-inwestycyjnym, ta wiedza na dzień dzisiejszy jest bardzo mała”. Dodał jednak, że “Austria jest zainteresowana umocnieniem wymiany nie tylko handlowej, ale i kulturalnej”, a jego rolą, jako Konsula Honorowego jest wspierać obie strony w umacnianiu współpracy. 

 

162 nowe firmy każdego dnia

Eksperci ABA Peter Löschl oraz Heinz Pascher podczas prezentacji mówili o pomocy makroekonomicznej oraz perspektywach rozwoju.  Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy najważniejszą informacją było to, że polskie firmy mogą liczyć na taką samą pomoc ze strony państwa jak austriackie.

W Austrii do dyspozycji przedsiębiorcy jest rozbudowany system wsparcia biznesu oraz szereg narzędzi i instytucji, które pomagają w rozwinięciu działalności. Pewnie dlatego codziennie zakładane są 162 nowe podmioty.  

 

Pomoc dla przedsiębiorców z Polski

“Zawsze powtarzam, że łapiemy przedsiębiorcę za rękę i prowadzimy go przez dżunglę, nikogo nie zostawiamy na pastwę losu, bowiem oferujemy szeroko zakrojoną pomoc, która nie kończy się wraz z założeniem firmy. Wspieramy przedsiębiorcę dalej, chcąc się upewnić, że obrał właściwą drogę. Wszystkie nasze usługi są bezpłatne i finansowane ze strony Republiki Austrii” – powiedział Heinz Pascher, który wyjaśnił, że wsparcie zaczyna się już na etapie analizy rynku. Austriacka Agencja Biznesu (ABA) pomaga również w wyborze lokalizacji oraz nawiązaniu pierwszych kontaktów biznesowych. Firmy mogą liczyć na dobrą radę z zakresu subwencji i możliwości finansowania, a także m.in. na asystę i doradztwo podczas zakładania działalności gospodarczej.

 

Ile kosztuje założenie firmy w Austrii?

„Chcąc założyć prostą działalność, mieścimy się w kosztach kilkuset euro, natomiast zakładając spółkę kapitałową, jak np. spółkę z o.o. tzw. GmbH, czyli małą spółkę z jednym właścicielem, to odbywa się to bez notariusza i wynosi ok. 200 euro. Większe firmy i spółki kapitałowe to wydatek rzędu 2.000 - 3.000 euro. Trzeba również pamiętać o minimalnym kapitale zakładowym” - mówiła Elisabeth Weichselberger-Chłap z kancelarii Legal Partners z Wiednia.

 

Polskie firmy w Austrii

Nie ulega wątpliwości, że zainteresowanie polskiego biznesu rynkiem austriackim ciągle rośnie. “Obecnie w Austrii funkcjonuje co prawda blisko 200 firm z kapitałem polskim, ale odnotowujemy wyraźny wzrost, bowiem jeszcze dwa lata temu było ich niespełna 100” - mówił Heinz Pascher.

Odpowiedzią na to rosnące zapotrzebowanie na informacje oraz możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu mają być kolejne wydarzenia organizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach oraz ABA.

Okazją ku temu będzie z pewnością zapowiedziana przez Tomasza Zjawionego misja gospodarcza do stolicy Austrii, którą zaplanowano na grudzień bieżącego roku. Wydarzenia tego rodzaju są dowodem na długofalową strategię RIG oraz współpracę ABA i Konsulatu Republiki Austrii w Katowicach  na rzecz rozwoju przedsiębiorczości obu krajów.

 

Zobacz relację z wydarzenia:

 Quality Austria - Polska Sp. z o.o.

Quality Austria